Jak będzie wyglądać nowa „Fala” Parku Śląskim? Zobaczcie na filmie!

O tym, że kultowa „Fala” ma zostać odbudowana w dotychczasowej lokalizacji wiemy już od początku roku, teraz pokazano jak ma wyglądać nowe kąpielisko. By rozpocząć budowę konieczna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, więc wszystko w rękach… władz Chorzowa.

Fala

Nowa „Fala” będzie dwa razy droższa niż planowano

Nowa „Fala” ma być gotowa wiosną 2023 r., a na jej budowę planowano wydać 30 mln zł, a inwestycja ma być finansowana w ramach unijnej inicjatywy JESSICA. Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego, poinformowała, że budowa będzie jednak o wiele droższa.

- To jest bardzo ważna inwestycja, na którą czekają mieszkańcy. W pierwotnej wersji, w programie JESSICA, kwota zaplanowana na nową „Falę” wynosiła 30 mln zł. Zarząd podjął decyzję, żeby ją podnieść na około 60 mln zł. To pozwoli na zrealizowanie projektu w ciekawej i innowacyjnej opcji - mówi prezes Parku Śląskiego.

Nowa „Fala” będzie się znajdować w historycznym miejscu, czyli w samym środku chorzowskiego parku. To znacznie utrudni dojazd do kąpieliska, więc wcześniej planowano taką inwestycję przy ul. Siemianowickiej, na obrzeżach Parku Śląskiego. Władze parku mają pomysł na rozwiązanie tego komunikacyjnego problemu – w planach jest uruchomienie ekologicznego transportu publicznego, który będzie dowoził klientów z zewnętrznych parkingów.

Wszystko w rękach władz Chorzowa?

„Fala” w nowej odsłonie ma być gotowa za 2,5 roku, ale żeby inwestycja mogła ruszyć konieczna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części Parku Śląskiego. To zależy od władz Chorzowa i miejskich radnych, którzy muszą przyjąć uchwałę w tej sprawie.

- Piłkę rozgrywa w stu procentach prezydent. Planowanie zagospodarowania przestrzennego leży w kompetencjach samorządu gminnego. Bardzo chcemy wykonać ten projekt, ale wymaga to współpracy ze strony miasta Chorzów. Bardzo zależy wszystkim mieszkańcom Śląska na tym, żeby park przywracał swoją świetność. Pieniądze mamy, ale często procedury wydłużają realizację projektów – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Uwagą marszałka zaskoczony jest prezydenta Andrzej Kotala, który odniósł się do nich na Facebooku.

- Przyznam, że jestem bardzo zaskoczony słowami Pana Marszałka, który sugerował w swojej wypowiedzi utrudnienia w komunikacji z miastem Chorzów czy też zbyt małe zaangażowanie ratusza i Rady Miasta we wspólną pracę nad projektem modernizacji kąpieliska Fala – stwierdził prezydent Kotala.

Włodarz Chorzowa dodał, że prace nad zmianami planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu kąpieliska „Fala” przebiegają bez zbędnej zwłoki, a miasto czeka na poprawki do ostatecznego kształtu projektu uchwały w tej sprawie, które nanosi architekt. Prezydent Kotala podkreślił również, że współpracę z prezes Parku Śląskiego w tej sprawie uważa za dobrą i merytoryczną.

fot. Park Śląski

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon