Informacje

Informacje

Park Śląski przechodzi gruntowną metamorfozę

Rzezba Karolinka W Parku Slaskim

Modernizacja Parku Śląskiego trwa! Rozpoczęto ją od przywrócenia dawnego blasku Karolince. To rzeźba witająca spacerowiczów, którzy wędrują krętymi alejkami Parku Śląskiego.

Przez ponad pięć lat była skryta pod rusztowaniami. W końcu jej renowacja dobiegła końca, a rzeźbę można podziwiać w pełnej krasie. Karolinka liczy sobie ponad pół wieku. Została stworzona w 1963 roku przez Leopolda Trybowskiego. Z biegiem czasu uległa licznym zniszczeniom. Próbę jej modernizacji podjęto w 2014 roku, jednakże z uwagi na szczupłe środki, jakimi dysponował wtedy Park Śląski i inne komplikacje, sprawę zaniechano. Okazało się wówczas, że rzeźba jest pusta w środku, więc jej odnowa to nie sprawa kosmetyczna, a gruntowny remont. Po pięciu latach, dzięki pozyskaniu środków unijnych na modernizację parku, postanowiono odrestaurować także popularną rzeźbę. Prace ruszyły w lipcu tego roku. Koszt inwestycji wyniósł 218 tys. złotych. Dzięki temu Karolinka została odtworzona, wypełniona w środku i wzmocniona.

- Modernizacja Parku Śląskiego nabiera rozpędu. Kontynuowane są zadania, m.in. w zakresie remontu alejek czy modernizacji rzeźb oraz małej architektury. Ogłaszane są ważne przetargi na prowadzenie dużych inwestycji takich, jak odtworzenie ogrodu japońskiego - czytamy w komunikacie wydanym przez zarząd Parku Śląskiego. Zapowiedziano też, że rok 2020 będzie kluczowy jeżeli chodzi o tempo prac.

Co udało się już zrobić?

- Zakończył się remont odcinka alei Harcerskiej od ulicy Parkowej do ronda na Stadionie Śląskim - informuje rzecznik prasowy Parku Śląskiego. Niebawem nastąpi też finał prac prowadzonych na alejach w centralnej części parku oraz montaż oświetlenia na alei Leśnej, który obejmie budowę nowej sieci kablowej z 56 słupami oświetleniowymi od skrzyżowania z aleją Dojazdową do parkingu przy restauracji „Villa Gardena”.

Warto podkreślić, że jeszcze w tym roku w Parku Śląskim rozpocznie się odtwarzanie skradzionej w 2016 roku „Kobiety z dzbanem” oraz wyburzanie kotłowni na terenie starego ogrodnictwa, które umożliwi nową adaptację tego miejsca. W planach jest jeszcze budowa wodnego placu zabaw „Od maluszka do staruszka”. Gdzie zostanie zbudowany?

- Wybraliśmy wstępną lokalizację w centralnej części parku. Chcemy jednak, przy pomocy potencjalnych wykonawców, rozeznać możliwości techniczne, finansowe i właśnie lokalizacyjne - tłumaczy Artur Cieślak, dyrektor administracyjno-techniczny Parku Śląskiego.

Metamorfozę czeka też Świątynia Petrycha. Obiekt położony przy alei Gwiazd, w drodze do planetarium, powstał w jednym z pierwszych etapów budowy parku, a jego nazwę można wywodzić od nazwiska jednego z pierwszych dyrektorów działu zieleni parku. - Kompleks zostanie podświetlony. Dzięki tym pracom, będzie tam można aranżować kameralne imprezy muzyczne. Odtworzymy i wyremontujemy otaczające to miejsce alejki i ścieżki, doprowadzimy wodę i energię elektryczną - tłumaczy Cieślak.

Zmiany kadrowe

Poza modernizacją zmiany mają miejsce także w zarządzie Parku Śląskiego. 31 października Rada Nadzorcza Parku Śląskiego powołała nowego członka zarządu. Parkiem kieruje Tomasz Papaj, działacz PiS z Mysłowic, a jego zastępcą jest Maciej Gabryś, były pracownik urzędu marszałkowskiego. Do tego grona dołączył Artur Dzikowski, który do tej pory pełnił funkcję naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Kadr w Urzędzie Miasta w Jaworznie.

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search