I Śląskie Zawody Balonowe w Parku Śląskim. Kolorowo na niebie

Widowiskowa impreza zagościła w ten weekend w Parku Śląskim w Chorzowie. Odbyły się I Śląskie Zawody Balonowe. Zobaczcie zdjęcia.

I Śląskie Zawody Balonów na ogrzane powietrze odbyły się w weekend 3-4 lipca 2021 z okazji 100-lecia powstań śląskich. Balony startowały z Pól Marsowych.

Niemal dwadzieścia załóg wzbiło się w niebo nad Parkiem Śląskim, by rywalizować o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Balony były widziane nie tylko nad Chorzowem, ale też nad Katowicami i sąsiednimi miastami.

Na szczęście pogoda dopisała, bo zawody mogły się odbyć tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych. Impreza zakończyła się w niedzielę, wtedy o godz. 18.30 wystartował pokazowy przelot wszystkich balonów.

Na czym polegała rywalizacja? Zawodnicy musieli przebyć wyznaczony dystans nie tylko jak najszybciej, ale też wykazać się nie lada zwinnością, zrzucając na końcu trasy marker w postaci ciężarka ze wstążką najbliżej znaku wyznaczonego na ziemi. Konkurencji było jednak znacznie. Na przykład osobliwie brzmiąca „hare and hound” („pogoń za lisem”), podczas której jeden z balonów startuje ze wspólnego miejsca 10-15 min przed resztą, a jego celem jest zgubić pozostałych pilotów, tak by jak najmniejsza liczba balonów doleciała do punktu lądowania.

Najbardziej pożądanym czynnikiem podczas lotów jest słaby wiatr (2—3 m/s), dlatego najlepszą porą do przeprowadzenia zawodów jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Dlatego pierwszy lot konkursowy został zaplanowany na godzinę 18:30 w sobotę, 3 lipca, a drugi na godzinę 5:30 w niedzielny poranek, 4 lipca.

Organizatorem zawodów jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Parku Śląskiego w Chorzowie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za produkcję odpowiadają natomiast: Skywalkers Balloon Club oraz Agencja Artystyczna GAMA. Wydarzenie poprowadził doktor Maciej Jędrzejko, a zmagania zawodników komentował Cezary Orzech. Natomiast nad poprawnością zawodów czuwało kolegium sędziów w składzie: Marian Mitka (dyrektor sportowy), Piotr Musiał (szef pomiarowy) oraz Mateusz Mikulski (szef pomiarowy).

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne

Mistrzostwa Świata w narciarstwie wodnym już w ten weekend!

Dogtrekking park slaski 10

Nocne bieganie z psem w Parku Śląskim już w sobotę 17.06

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Wielkie otwarcie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Robert Krajewski z Chorzowa na torze "Ninja Warrior Polska"

Górnik z Chorzowa na torze "Ninja Warrior Polska"

Chorzów Rodzinny Rajd Rowerowy

Rodzinny Rajd Rowerowy szlakiem… chorzowskich bibliotek

Zdjęcie główne

Odkrywaj skarby województwa świętokrzyskiego

Chorzów Rynek

Wakacyjne Dni Chorzowa 2021