Historyczne tramwaje wracają na trasy. Także w Chorzowie

Tramwaje typu N kiedyś królowały na torowiskach. Dziś taka przejażdżka to wyjątkowa atrakcja. Długo jednak nie wyjeżdżały w trasą. Teraz wracają. Także w Chorzowie.

fot. Tramwaje Śląskie
Tramwaj typu N

Historyczne eNki były wyłączone z ruchu od początku pandemii COVID-19. Teraz wracają na śląskie torowiska. Od soboty, 2 lipca 2022 r., wagon tego typu będzie jeździł m.in. na linii nr 10 kursującej w relacji: Ruda Śląska Chebzie Pętla – Chorzów Wodociągi. To linia tymczasowa linia wprowadzona w kwietniu 2022 r., która częściowo zastępuje „jedenastkę”.

Wakacyjna linia na Stadion Śląski

Po pandemicznej przerwie wraca także linia wakacyjna. Tym razem skład wagonów typu N (N+4ND) będzie kursować jako jeden z pociągów linii nr 0 w relacji: Katowice pl. Wolności – Chorzów Stadion Śląski. Historycznym składem będzie można podróżować od 3 lipca w każdą niedzielę i święta, aż do 25 września.

– Sama podróż tymi wagonami urzeka, a w tym przypadku dodatkową atrakcją będzie obsługa konduktorska. Członkowie Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie, na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego będą kasować bilety – zarówno papierowe, jak i elektroniczne. To dla wielu pasażerów dodatkowy smaczek podróży składem historycznych eNek – mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

Zabytkowe tramwaje wrócą także na ul. Piekarską w Bytomiu. To będzie pożegnanie z tą najkrótszą linią tramwajową w Polsce w obecnym kształcie. Za miesiąc rozpocznie się jej przebudowa.

– Zdajemy sobie sprawę, jak linia nr 38 jest ważna dla miłośników komunikacji tramwajowej, dlatego postanowiliśmy na te ostatnie tygodnie przed rozpoczęciem prac, ponownie wprowadzić do jej obsługi naszą eNkę. Będzie więc czas na ostatnie przejazdy, pamiątkowe zdjęcia i nagrania – dodaje Zowada.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon