Gitarowy Rekord Guinnessa w… Świętochłowicach

Gitarowy Rekord Guinnessa to cykliczna impreza, która odbywa się we Wrocławiu. W tym roku odbędzie się w sobotę, 19 czerwca 2021 r., a do stolicy Śląska tym razem dołączą Świętochłowice. Gitarzyści oczekiwani są na terenie Wież KWK Polska.

Gitarowy Rekord Świata

Pierwsza edycja tego gitarowego święta odbyła się w 2003 roku. Leszek Cichoński zainicjował wówczas Wielką Gitarową Orkiestrę, która na wrocławskim Rynku wykonała słynny przebój Jimiego Hendrixa pt. „Hey Joe”. Zagrało 588 gitarzystów, co pozwoliło ustanowić nowy rekord Guinnessa. Od tego czasu impreza odbywa się każdego roku na wrocławskim Rynku w ramach Thanks Jimi Festival.

W ubiegłym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, 18. edycja imprezy odbyła się w całości online. 1 maja 2020 r. 1 maja „Hey Joe” zagrało razem aż 7 998 gitarzystów i gitarzystek z całego świata, a transmisję z koncertu oglądało łącznie ponad 110 tysięcy widzów. Gitarowy Rekord Świata 2021 odbędzie się na wrocławskiej Pergoli w kompleksie Hali Stulecia, zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi oraz w sieci.

Świętochłowice zagrają z Wrocławiem!

Do próby bicia rekordu w tym roku przyłączą się Świętochłowice. Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach przy współpracy ze świętochłowicką, ale znaną już w Polsce i Europie stacją Jazz TV zaprasza 19 czerwca 2021 o godzinie 16:00 na teren Dwóch Wież KWK Polska, przy ul. Wojska Polskiego 16D w Świętochłowicach.

– Pomysł zorganizowania i połączenia sił we wspólnym biciu Rekordu narodził się z miłości do muzyki. Po wielomiesięcznej stagnacji postanowiliśmy zrobić coś, co poruszałoby serca i ciała do działania, a w związku z tym, że na Śląsku jest mnóstwo utalentowanych i umuzykalnionych ludzi w każdym wieku, to musiał to być happening muzyczny – tłumaczy organizatorka akcji, Monika Szymczak.

Dzięki uprzejmości stacji Jazz TV, zgromadzeni w Świętochłowicach gitarzyści połączą się z gitarzystami z wrocławskiej Pergoli i spróbują razem pobić Gitarowy Rekord Świata. Żeby to się stało, potrzeba łącznie aż 7998 gitar.

Jak pobić Gitarowy Rekord Świata?

Wystarczy mieć do dyspozycji gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe" Jimiego Hendrixa. Co ważne, dopuszczalne są wszystkie rodzaje gitar (akustyczne, klasyczne, elektryczne, basowe), a także inne instrumenty strunowe – ukulele, mandoliny, banjo i bałałajki. Nie trzeba też być pełnoletnim.

Po dokonanej próbie, na terenie tego obiektu odbędzie się również specjalny koncert, który rozpocznie się o godzinie 17:00. Wystąpi tam zespół KSW 4 Blues, który zyskał tytuł zespołu roku TOP BLUES 2020. Jest także laureatem Festiwalu Rawa Blues 2018!

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon