„Giesche. Potęga dziedzictwa”. Spotkanie z cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy” w Teatrze Rozrywki

W poniedziałek, 21 marca, w Teatrze Rozrywki odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy”. Temat spotkania: „Giesche. Potęga dziedzictwa”.

FB/ Fundacja Giesche
Dawna fabryka porcelany w Katowicach

– Kilkanaście lat temu opinię publiczną zelektryzowała wieść o reaktywacji Giesche SA – największego przedsiębiorstwa przemysłu ciężkiego w międzywojennej Polsce. Do obrotu trafić miały niegdysiejsze akcje spółki, co skutkowałoby ogromnymi odszkodowaniami, jakie musiałby wypłacić Skarb Państwa. Afera zakończyła się więzieniem i karami finansowymi dla pomysłodawców tego bezprecedensowego „przekrętu”. Pośrednio jednak pokazała siłę drzemiącą w nazwie i nazwisku – Giesche – tak w Teatrze Rozrywki anonsują poniedziałkowe spotkanie.

Georg von Giesche, niemiecki przedsiębiorca, handlowiec i kupiec, żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku, był jednym z pionierów przemysłu górniczo-hutniczego na Górnym Śląsku. Firma rodziny Giesche działała jeszcze w XIX i XX wieku, będąc jedną z największych w Europie Środkowej. Po I wojnie światowej większość majątku spółki znalazła się w Polsce. Zarejestrowana w 1922 roku spółka Giesche SA działała do 1945 roku.

W spotkaniu udział wezmą specjalizujący się w genealogii śląskich rodów szlacheckich i arystokratycznych dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, Rafał Wyszyński – prezes Fundacji Giesche oraz Maciej Mądry z Walcowni – Muzeum Hutnictwa Cynku. Opowiedzą nie tylko o rodzie Giesche, ale także o znaczeniu ery uprzemysłowienia Górnego Śląska. Wystąpi także sopranistka Joanna Kściuczyk-Jędrusik.

Spotkanie w Małej Scenie Teatru Rozrywki rozpocznie się o godzinie 19.30. Bilet kosztuje 17 zł.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku lata 50 2

Szewczyk to uwielbiał. Alejki w WPKiW - archiwalne zdjęcia

Kąpielisko Fala 01

Czasy świetności Fali. Na upały - najlepszy basen na Śląsku

Zoo detektywi

„ZOO-detektywi na tropie!”, czyli ferie zimowe w zoo

Ogród Świateł, Legendia

Nie chcesz już siedzieć za stołem? Sprawdź te atrakcje

Zdjęcie Główne

Rejs po wielkich jeziorach mazurskich z Żeglugą Mazurską!

Holiday Golden Resort

Rodzinny odpoczynek nad morzem? Tylko Holiday Golden Resort!

I Śląskie Zawody Balonów na ogrzane powietrze

I Śląskie Zawody Balonowe w Parku Śląskim