Garaż wbudowany w bryłę budynku — wady i zalety

Na etapie projektowania domu musimy podjąć szereg decyzji, które będą determinowały nie tylko końcowy wygląd takiego budynku, ale także jego funkcjonalność i wygodę użytkowania. Przy doborze konkretnych rozwiązań powinniśmy kierować się swoimi potrzebami, jednocześnie biorąc pod uwagę budżet, jakim dysponujemy. Jedna z decyzji, którą musimy podjąć w tym czasie, dotyczy garażu - czy powinien być on wbudowany w bryłę budynku, czy też nie. Wybór konkretnego rozwiązania będzie determinował nasze późniejsze decyzje zakupowe, dotyczące na przykład bramy garażowej. Jakie wady i zalety ma ta pierwsza opcja? Podpowiadamy.

Garaż wbudowany w bryłę budynku — wady i zalety

Garaż wbudowany w bryłę budynku — zalety

Projekty domów z garażem wbudowanym w bryłę budynku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, ponieważ jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala ono łatwo przejść z samochodu do części mieszkalnej, zwłaszcza przy zastosowaniu bramy garażowej wyposażonej w napęd. Doceniane jest więc zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, kiedy pogoda na zewnątrz nie jest zbyt sprzyjająca.

Rozwiązanie to jest często wybierane, zwłaszcza przez użytkowników niewielkich działek, ponieważ oszczędza przestrzeń wokół domu, a co za tym idzie, pozwala na powiększenie ogrodu. Dodatkowo w wielu projektach dach garażu wbudowanego w bryłę budynku pełni rolę tarasu. Niebagatelne znaczenie mają również koszty zbudowania takiego obiektu, które są znacznie niższe niż w przypadku jego wersji wolnostojącej.

Garaż wbudowany w bryłę budynku — wady

Niektóre wady garażu wbudowanego w bryłę budynku wynikają z nieodpowiednio przygotowanego projektu. Mowa tutaj o ograniczeniu przestrzeni mieszkalnej, zwłaszcza w przypadku domów parterowych. Dodatkowo jego wykonanie możliwe jest wyłącznie na etapie budowy całego domu, a więc zwiększa koszty inwestycji związane z materiałem użytym do jego wzniesienia. Taki garaż musi być też właściwie zaizolowany, aby ograniczyć wychłodzenie części mieszkalnej.

Duże znaczenie mają tutaj również bramy garażowe, które nierzadko są słabym punktem całego obiektu. Dodatkowo jeżeli wentylacja zostanie nieodpowiednio wykonana, do wnętrza mieszkania mogą przedostawać się zapachy spalin czy oleju silnikowego. Istotne jest też wykonanie właściwej instalacji odwodnieniowej przed wjazdem do tego pomieszczenia, aby uniknąć przenikania wody do domu.

Obiekt w bryle budynku. Jaka brama garażowa?

Garaż wbudowany w bryłę budynku ma wielu zwolenników, ponieważ jest to bardzo komfortowe i ekonomiczne rozwiązanie. Należy jednak właściwie zabezpieczyć tę przestrzeń, aby nie stała się ona słabym punktem całej konstrukcji. Bardzo ważne jest więc zadbanie o jej solidne ocieplenie, a także zabezpieczenie przed włamaniem. Pomocne w tym mogą być bramy garażowe o właściwościach antywłamaniowych. Bardzo często złodzieje wykorzystują słabe punkty domów, jakimi są garaże lub pomieszczenia gospodarcze, aby wedrzeć się do wnętrza. Z tego powodu, wybierając bramy garażowe, warto postawić na modele wyposażone na przykład w specjalne mechanizmy regulujące, które uniemożliwiają podważenie skrzydła.

Tak więc niezależnie od tego czy zdecydujemy się na kupno bramy garażowej uchylnej, rolowanej segmentowej czy innego modelu, warto postawić na taki, który zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo obiektu. Z kolei wybierając napęd, warto sprawdzić, czy jest on wyposażony w funkcje chroniącą przed przechwytywaniem sygnału.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że decydując się na garaż wbudowany w bryłę budynku, trzeba wybrać bramę garażową, która właściwie zabezpieczy wnętrze przed chłodem. Powinna się ona charakteryzować jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Z tego powodu jej panele muszą być wypełnione pianką poliuretanową lub innym materiałem izolującym. Całe skrzydło bramy uchylnej, segmentowej czy rolowanej również musi być właściwie zaizolowane, przykładowo przy pomocy uszczelki, która zminimalizuje przenikanie chłodu do wewnątrz. Dodatkowo utracie ciepła zapobiegają również dobrze dobrane drzwi prowadzące z garażu do części mieszkalnej budynku.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon