Fundusz Wsparcia Kultury - do Teatru Rozrywki ma trafić ponad 1,2 mln zł

Fundusz Wsparcia Kultury wzbudził emocje w całym kraju. Resort kultury opublikował listę beneficjentów, ale na wstrzymał wypłatę do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Miliony złotych mają trafić do firm związanych z artystami, znanymi z ekranów telewizorów, ale także do instytucji kultury, takich jak chorzowski Teatr Rozrywki.

Teatrrozrywki

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 400 milionów złotych na utworzenie specjalnego funduszu, za pośrednictwem którego do samorządowych instytucji artystycznych, NGO-sów oraz firm prowadzących działalność kulturalną związaną z teatrem, muzyką i tańcem popłynie strumień pieniędzy pomocowych. Ma on za zadanie zniwelować negatywne skutki zamrożenia działalności kulturalnej w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Dzięki tym pieniądzom sytuacja finansowa polskich instytucji kultury ma się bardziej ustabilizować, co ma również przyczynić się do utrzymania zagrożonych miejsc pracy. Zgodnie z rozporządzeniem wsparcie z FWK ma zrekompensować do ok. 40/50 procent udokumentowanych strat w okresie od marca do końca roku.

Ponad 1,2 mln zł dla Teatru Rozrywki w Chorzowie

W piątkowe popołudnie przedstawiono listę 2 064 beneficjentów, jakim przyznano środki z FWK. Dofinansowanie otrzyma 1 166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego (łącznie 175,23 mln zł), 448 przedsiębiorców (90,96 mln zł), 144 samorządowe instytucje artystyczne (94,72 mln zł) oraz 306 organizacji pozarządowych (38,58 mln zł). Wśród beneficjentów znalazł się także chorzowski Teatr Rozrywki, do którego ma trafić 1,2 mln zł.

Pieniądze trafią też do celebrytów

Od kilku dni duże emocje w mediach wzbudza kwestia przyznania środków z FWK gwiazdom z pierwszych stron gazet, które choć w tym roku nie mogą występować przed publicznością na żywo, to posiadają wiele innych źródeł przychodu. Wśród nich są m.in. raper Miuosh, który ma otrzymać aż 2 miliony złotych, spółka Golec Fabryka zarządzana przez Pawła Golca z Golec uOrkiestra, której przyznano 1,9 mln zł, dwa podmioty powiązane z zespolem Bayer Full, do których ma popłynąć w sumie ponad pół miliona złotych, a także piosenkarz reagge Kamil Bednarek i jego manager, którym przyznano łącznie 1,1 mln zł. Lista "obdarowanych" celebrytów jest znacznie dłuższa, a kwoty, jakie mają otrzymać są nierzadko większe, niż dużych instytucji kultury. Pełna lista beneficjentów jest dostępna na stronie MKiDN.

Ministerstwo wstrzymało wypłaty

Miażdżąca fala krytyki, jaka uderzyła w MKiDN sprawiła, że dzisiejszego popołudnia minister Piotr Gliński zapowiedział, że jego resort wstrzyma wypłaty z FWK do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Znani beneficjenci FWK również muszą się mierzyć z ostrą krytyką. Jedni starają się przemilczeć sprawę i kasują wszelkie komentarze publikowane na ten temat na swoich profilach w mediach społecznościowych, a inni wydają oficjalne oświadczenia. Wśród tych drugich jest m.in. Miuosh, który w trwającym blisko 17 min. nagraniu tłumaczy m.in., że pieniądze z FWK nie maja być dla niego, a dla współpracujących z nim artystów, firm oraz instytucji kultury.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon