Etnoferie w chorzowskim skansenie

Góralska przygoda, spotkania z magią czy zabawa karnawałowa w starym stylu – m.in. takie atrakcje przygotowano na etnoferie w chorzowskim skansenie. - Na uczestników codziennie czekają inne zajęcia oraz aktywności na świeżym powietrzu. Nuda tutaj nie zagląda – podkreślają w muzeum etnograficznym.

fot. MGPE
Etnoferie w skansenie

Tegoroczne ferie zimowe w województwie śląskim będą trwały do 16 do 29 stycznia. Ofertę na ten czas dla dzieci przygotowało między innymi Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. W skansenie zapewniają, że codziennie będzie nowa przygoda, spotkania na łonie natury i nietuzinkowe warsztaty.

- Podczas dwóch tygodni ferii zimowych spotykać się będziemy zarówno w przestrzeni muzealnej ekspozycji na wolnym powietrzu jak i w przestronnej, ogrzewanej galerii na parterze budynku administracyjnego. Liczymy, że pogoda pozwoli nam zorganizować także zabawy na śniegu, niemniej chcemy zapewnić dzieciom i opiekunom ofertę na każdą pogodę - mówi Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE.

Ferie w skansenie, czyli góralska przygoda w Chorzowie

Na początek, 17 stycznia, zaplanowano spotkanie z góralką i zwiedzanie zabudowań pochodzących z Beskidu Śląskiego. Będzie można m.in. poznać z bliska zabudowania z Istebnej, wejść do szałasu pasterskiego i zapoznać się z pracą i obowiązkami pasterzy. Dzieci dowiedzą się też jak wyglądało dawne życie górali, poznają historię pasterstwa i tajniki obróbki wełny.

Góralski dzień w skansenie zwieńczą warsztaty, na których uczestnicy będą tworzyć przedmioty z wełny owczej - starsi wykonają wełniane „kućki”, młodsi owieczkę wyklejankę. Warsztaty zaplanowano także na 18 stycznia, podczas których dzieci będą szyły breloczki w kształcie warzyw popularnych na dawnej wsi. Tego dnia dowiedzą się także co rośnie na polu przez cztery pory roku oraz jak dawniej przechowywano owoce i warzywa. Następnego dnia, 19 stycznia, będzie można odwiedzić zagrody zwierząt i poczęstować je smakołykami.

- Niewątpliwą atrakcją będą nowi lokatorzy chorzowskiego muzeum - sympatyczne króliki, które kilka dni temu zamieszkały w specjalnej zagrodzie z wybiegiem tuż przy wejściu. Pod czujnym okiem opiekunów zwierząt grupa uda się także z wizytą do zagrody owiec, kóz i koni – mówi Marcin Gaweł ze skansenu.

Zabawa karnawałowa w starym stylu i spotkania z magią

Pierwszy tydzień etnoferii w skansenie zakończy się balem przebierańców, który zaplanowano na 20 stycznia. Poprzedzą go warsztaty z wykonania masek karnawałowych. Zabawa będzie nawiązywać będzie do tradycji związanych z imprezami, jakie odbywały się w dawnych czasach - maski karnawałowe z wizerunkiem niedźwiedzia, diobła czy dziada, tańce, ludowe przyśpiewki i gry ruchowe.

Kolejny tydzień ferii rozpocznie się od zajęć nazwanych „Śladami dawnej magii”, które odbędą się 24 stycznia. Ich bohaterami będą m.in. południca, zmora czy utopiec. Podczas lekcji w terenie uczestnicy odkryją tajemnice, które kryją XIX-wieczne wiejskie chałupy, spichlerze i młyny. Następnie, w ramach warsztatów uczestnicy wykonają ilustracje dawnych strachów.

Ognisko w środku zimy i teatr dla każdego

W środę, 25 stycznia, zaplanowano wycieczkę po skansenie z przewodnikiem. Zwieńczeniem spaceru będzie wspólne ognisko. Następnego dnia, 26 stycznia, będzie przedstawienie teatralne „O karnawałowym balu”, w którym wystąpią także uczestnicy zajęć. Na zakończenie etnoferii, 27 stycznia, dzieci przeniosą się do starej szkoły. Będą mogły m.in. spróbować jak pisać za pomocą pióra ze stalówką.

Koszt uczestnictwa w poszczególnych zajęciach to 20 zł od uczestnika (dziecko oraz opiekun). Bilety można zakupić online wybierając dni w których odbywać się będą poszczególne zajęcia. Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona - kiedy pula biletów się wyczerpie nie będzie możliwości dodania kolejnych miejsc. Zajęcia będą się rozpoczynały o godzinie 12.00 i potrwają około półtorej godziny.

Dodatkową atrakcją na ferie będzie bezpłatne wejście do skansenu w poniedziałki z możliwością zwiedzenia wnętrz obiektów.

Chorzów Centrum Przesiadkowe

Może Cię zainteresować:

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie świąteczno-noworocznym

Autor: Redakcja

22/12/2022

Króliki

Może Cię zainteresować:

Chorzowski skansen będzie miał nowych mieszkańców. To króliki, dla których szuka imion

Autor: Redakcja

19/12/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon