„ELENA” pomoże w termomodernizacji budynków komunalnych w Chorzowie. 10 zgłoszono do programu

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła realizację programu „ELENA” European Local Assistance Facility. Ma on na celu przygotowanie inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej. Chorzów jest jednym jego uczestników i dla dziesięciu budynków komunalnych ze środków programu przygotowana zostanie dokumentacja techniczna, która umożliwi ich termomodernizację.

fot. Google
Chorzów budynki do termomodernizacji

W listopadzie 2022 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała trzyletni kontrakt do programu „ELENA” z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Dotacja wynosi ok. 2 mln zł dotacji i są to środki pozyskane z Unii Europejskiej w Programie Horyzont 2020. Pieniądze zostaną przeznaczone na przygotowanie inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej 174 komunalnych budynków wielorodzinnych.

- Metropolia jako lider projektu wraz z 16 gminami przygotuje dokumentację niezbędną do przygotowania przyszłych inwestycji samorządowych. Ich realizacja ma się przyczynić do poprawy efektywności energetycznej w budynkach komunalnych wielorodzinnych oraz redukcji emisji CO2 co najmniej o 30% od stanu wyjściowego – informują w GZM.

W programie „Elena” znalazło się 10 budynków komunalnych z Chorzowa

Gminy otrzymają wsparcie w zakresie doradztwa oraz wykonywania i przygotowania opracowań technicznych, a potem pomoc przy przygotowaniu wniosków o środki finansowe ze źródeł zewnętrznych na realizację przyszłych inwestycji. W Chorzowie do programu „Elena” zgłoszono budynki przy ulicach: Żeromskiego 15, Żeromskiego 15A, Powstańców 41, Wolności 60, Wolności 90, Urbanowicza 39, Jasińskiego 5, Zamenhoffa 1-3, Hajducka 86A, Kaliny 49.

– To inicjatywa, która ma pomagać samorządom w transformacji energetycznej. W likwidacji „kopciuchów”, w termomodernizacji budynków, w montażu ekologicznego ogrzewania. To fundusz unijny, który ma spowodować, że również w Chorzowie życie będzie ekologiczne i tańsze - podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Szacunkowa wartość dokumentacji dla 174 budynków w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która zostanie wykonana w tym projekcie wyniesie ponad 10 mln zł, z czego wkład własny gmin to 1 mln zł. Jak podkreśla wiceprezydent Michalik dokumentacja techniczna to pierwszy krok, który pomoże pozyskać kolejne fundusze na termomodernizację tych budynków.

SIM Śląsk Nowe osiedle w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle w Chorzowie. Wkrótce rusza nabór wniosków o wynajem mieszkań

Autor: Maciej Poloczek

24/11/2022

Wizualizacje osiedla na terenie rzeźni w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Osiedle mieszkaniowe na terenie byłej rzeźni w Chorzowie. Radni zezwolili na budowę

Autor: Maciej Poloczek

28/10/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon