Ekodoradca w Chorzowie. Miasto przystąpiło do projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”

Wsparcie ekodoradcy to jeden z głównych elementów programu „Śląskie. Przywracamy błękit”. To największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Bierze w nim udział blisko 90 gmin, miast czy powiatów, w tym Chorzów.

Chorzów widok z drona

Głównym celem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” jest realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który w roku 2020 został przyjęty przez regionalny sejmik. Zakłada on poprawę jakości powietrza, a w konsekwencji ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie i życie mieszkańców województwa. W ramach tego projektu za kilka tygodni w Chorzowie będzie można skorzystać ze wsparcia ekodoradcy – informują w chorzowskim Urzędzie Miasta.

- Jego praca obejmuje zadania związane ze wsparciem realizacji Programu ochrony powietrza i uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego na poziomie gminnym, m.in. poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza z indywidualnych źródeł ciepła. Ekodoradca będzie świadczył usługi doradcze dla mieszkańców oraz inicjował i koordynował lokalne działania na rzecz poprawy jakości powietrza – czytamy w komunikacie urzędu.

Największy w Europie projekt ochrony powietrza

„Śląskie. Przywracamy błękit” to największy w Europie projekt ochrony powietrza i obejmuje swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Bierze w nim udział 89 partnerów i współbeneficjentów. Jego główne kierunki to m.in.:

  • stworzenie systemu wsparcia doradczego (eko-doradcy)
  • ograniczenie emisji transportowej
  • koncepcje zwiększenia obszarów zieleni
  • przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy
  • modele zmniejszenia oddziaływania środowiskowego w budynkach użyteczności publicznej
  • utworzenie regionalnego systemu eko-informacji mieszkańca
  • skoordynowanie wykorzystania środków krajowych i zagranicznych na rzecz poprawy jakości powietrza

Całkowita wartość projektu to ponad 16,5 mln euro (ok. 76 mln zł) - 60% środków pochodzi z unijnego projektu LIFE, 35% z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5% to wkład własny partnerów. Okres jego realizacji projektu to 1 stycznia 2022 roku – 31 grudnia 2027 roku.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon