EKO i REGIO – trwa nabór wniosków do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Ruszyła 3. edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy województwa mogą składać wnioski do 16 maja, a środki zostały tym razem podzielone na dwie pule: EKO oraz REGIO.

Mbo

Podobnie jak w poprzednich edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego do dyspozycji jest 10 mln zł. Na zadania w obu pulach – EKO i REGIO – jest po 5 mln zł.

- Mocny akcent stawiamy na wspieranie projektów służących ekologii. Zachęcam mieszkańców do aktywności i realizowania pomysłów, które wpłyną na rozwój regionu – namawia Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

W ramach puli EKO mogą być zgłaszane zadania spełniające łącznie trzy warunki:

  1. mają dominujący charakter ekologiczny
  2. wpływają na poprawę środowiska naturalnego
  3. służą rozwojowi całego województwa

Jak podzielono środki?

W ramach puli REGIO bez zmian pozostaje podział oraz liczba grup powiatów. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać zadania o różnym charakterze, mieszczące się w granicach zadań własnych województwa. Środki zostały podzielone na siedem podregionów województw śląskiego:

Podregion nr 1 – powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała: 15% (750 000 zł)
Podregion nr 2 – powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy: 15% (750 000 zł)
Podregion nr 3 – powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory: 16% (800 000 zł)
Podregion nr 4 – powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice: 15% (750 000 zł)
Podregion nr 5 – miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze: 13% (650 000 zł)
Podregion nr 6 – powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa: 11% (550 000 zł)
Podregion nr 7 – powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec: 15% (750 000 zł).

Szacunkowa wartość zadań zgłaszanych przez mieszkańców województwa w ramach MBO w przypadku zadań w puli EKO nie może być niższa niż 100 000 zł, ale nie wyższa niż 25% dostępnych środków. Jeżeli chodzi o zadania z puli REGIO nie może być niższa niż 20 000 zł, ale nie wyższa niż 50% dostępnych w puli REGIO środków dla danego podregionu.

Siedem projektów z Chorzowa! Znamy wyniki II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Jak zgłosić projekt do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego?

Żeby zgłosić projekt do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego należy wypełnić formularz za pomocą generatora eBO, na stronie ebo.slaskie.pl. Wydrukowany i podpisany wniosek trzeba następnie dostarczyć (pocztą, osobiście lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej) do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wraz z listą poparcia. W przypadku zadań inwestycyjnych lub infrastrukturalnych należy dołączyć zgodę na realizację zadania wydaną przez właściciela obiektu lub terenu.

fot. UMWS

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon