Egzaminy na kartę rowerową w Chorzowie

Karta rowerowa jest obowiązkowa dla osób poniżej 18 roku życia – przypomina chorzowska policja. Dlatego, w trosce o bezpieczeństwo nieletnich poruszających się jednośladami po drogach publicznych, mundurowi będą przeprowadzać egzaminy na kartę rowerową.

Karta rowerowa egazmin

Wiosna w pełni, więc na ulicach Chorzowa jest coraz więcej rowerzystów. Wśród nich jest sporo osób nieletnich, którzy jeżeli chcą się poruszać jednośladami po drogach publicznych, czyli także chodnikach czy ścieżkach rowerowych, powinny posiadać odpowiednie uprawnienia.

- Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem i wózkiem rowerowym jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T - w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat – przypomina chorzowska policja.

Nie wszystkie niepełnoletnie osoby poruszające się rowerami zdają sobie z tego sprawę i posiadają takie uprawnienie. Dlatego, także w trosce o ich bezpieczeństwo, chorzowscy policjanci będą przeprowadzać egzaminy na kartę rowerową. Wszyscy chętni, którzy chcą przystąpić do egzaminu, mogą zgłosić się wysyłając maila na adres: rd@chorzow.ka.policja.gov.pl, lub telefonicznie dzwoniąc na numer: 47 85 452 90. Egzamin na kartę rowerową składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Kartę rowerową może uzyskać osoba, która:

  • osiągnęła wymagany minimalny wiek - 10 lat
  • wykazała się niezbędnymi umiejętnościami odpowiednio podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć prowadzonych przez ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań

Kto prowadzi zajęcia przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową?

Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie karty rowerowej prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikacje. W zajęciach przygotowujących uczniów do uzyskania karty rowerowej mogą uczestniczyć również policjanci mający odpowiednią wiedzę i potrafiący ją wykorzystać w kontaktach z dziećmi. Nie może to mieć jednak charakteru wyręczania nauczyciela w prowadzeniu zajęć.

Zajęcia mogą być również prowadzone w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego lub ośrodku szkolenia kierowców posiadającym spełnienie dodatkowych wymagań, o ile dyrektor szkoły zawarł porozumienie z danym ośrodkiem o nieodpłatnym uczestnictwie uczniów w zajęciach organizowanych przez ten ośrodek.
Zajęcia dla osób ubiegających się o wydanie karty rowerowej, a nie będących uczniami szkoły podstawowej, są prowadzone w wojewódzkim ośrodku ruchu.

Osoby pełnoletnie mogą poruszać się po drogach rowerem bez uprawnień, co jednak – jak przypomina policja - nie zwalnia ich od obowiązku znania i przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

fot. Śląska Policja

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzow pijany kierowca

Kolejny pijany kierowca z Chorzowa zatrzymany

Chorzow napad

Chorzowska policja poszukuje sprawców napadu na...

Zabojca porwolika

Wyrok dla zabójcy Łukasza Porwolika z Chorzowa....

Chorzow lpr

Chorzów: Akcja ratunkowa z udziałem śmigłowca...

Wypadek1

Groźny wypadek w Chorzowie. Starsza kobieta...

Chorzow libacja

Libacja w Chorzowie. 40-latka próbowała zabić...

Gaz ogien piecyk

Uwaga czad! 83-latek z Chorzowa zatruł się...