Dzień Rzemiosła i Rękodzieła w chorzowskim skansenie

Pokazy kowalstwa, tkactwa, powroźnictwa, garncarstwa i wielu innych, często zapomnianych, umiejętności. W najbliższą sobotę, 4 czerwca 2022 r., w chorzowskim skansenie odbędzie się "Dzień Rzemiosła i Rękodzieła – od Śląska do Beskidu".

fot. Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"
Dzień rzemiosła w skansenie

Rok 2022 w województwie śląskim jest Rokiem Rzemiosła, więc tegoroczna edycja cyklicznej imprezy w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” będzie wyjątkowa.

- Chcemy przypomnieć rzemiosła i rękodzieła z terenu Śląska i Beskidu, które są unikatowe lub praktycznie niespotykane. W tym celu wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury z Bielska-Białej przygotowaliśmy dla gości naszego muzeum szereg atrakcji – mówi Artur Madaliński, dyrektor chorzowskiego skansenu.

Współpraca z Górnośląskim Parkiem Etnograficznym cieszy Lesława Werpachowskiego, dyrektora ROK Bielsko-Biała. Podreśla, że to okazja, by jako sąsiedzi z województwa lepiej się poznać.

- Rok Rzemiosła to więc nie tylko zachęta dla twórców i rzemieślników, aby pokazywali to co najciekawsze, ale także dla instytucji kultury, choćby takich jak nasze, aby szukały możliwości włączenia się w sprawy rozwoju naszego regionu - zaznacza dyrektor Werpachowski.

Będą pokazy i warsztaty tematyczne

Tegoroczna edycja plenerowej imprezy obfitować będzie w różnego rodzaju pokazy i warsztaty tematyczne. Goście chorzowskiego skansenu będą mogli spróbować swoich sił m.in. w: powroźnictwie, ciesielstwie, kowalstwie, tkactwie czy garncarstwie.

- Młynarz zaprosi do wspólnego mielenia mąki, a serowar pokaże i opowie jak powstają tradycyjne bundz i oscypki. Będzie można spróbować swoich sił w praniu na tarze czy wspólnie z artystą z Beskidu wykonać drewnianą zabawkę ludową – dodaje Marcin Gaweł ze skansenu.

Na plenerowej scenie wystąpią: Kapela Cóż To, Grupa Śpiewacza Sójki oraz grupa Jaworki z Łękawicy. Ze sceny zejdą także do zagród na terenie skansenu, gdzie także dają koncerty. Imprezę poprowadzą Anna Musiał i Marek Szołtysek, którzy będą mówić o dawnych rzemiosłach, tradycyjnym młynarstwie i serowarstwie oraz powstawaniu pasterskich instrumentów muzycznych.

Dzień Rzemiosła i Rękodzieła
Dzień Rzemiosła i Rękodzieła

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jarmark Produktów Tradycyjnych

Jarmark Produktów Tradycyjnych w chorzowskim skansenie

Dzień Miodu w skansenie

Dzień Miodu w chorzowskim skansenie

Dożynki w chorzowskim skansenie

„O zbożach, chlebie i ziołach” w chorzowskim skansenie

Park Śląski wspólny bilet

Wrócił wspólny bilet do Parku Śląskiego

Noc Muzeów Horror w Skansenie

„Horror w Skansenie”, czyli Noc Muzeów w Chorzowie

Chorzów skansen warsztaty świąteczne

Ukraińsko-polskie warsztaty świąteczne w skansenie

Chorzów Ferie w skansenie

Etnoferie w chorzowskim skansenie