Dzień otwarty w schronie dowodzenia śląskiej Linii Maginota

To jedyny taki schron w Polsce, czyli schron dowodzenia w Chorzowie. We wtorek, 3 maja 2022 r., zaplanowano tam dzień otwarty.

fot. Pro Fortalicum
Schron dowodzenia w Chorzowie

Chorzowski schron dowodzenia to jeden z obiektów Obszaru Warownego „Śląsk”, czyli tzw. śląskiej linii Maginota. To unikat w skali kraju. Jedyny zachowany obiekt o takim przeznaczeniu, do tego tak duży i dobrze zachowany. Mieści się na Górze Redena (Wyzwolenia), przy ul. Parkowej. Został wybudowany w 1938 r. i był przeznaczony na siedzibę sztabu pułku fortecznego, któremu podlegały obsady schronów bojowych obszaru warownego.

- Schron dowodzenia to dwukondygnacyjny obiekt z charakterystycznym, wysuniętym skrzydłem ściany tylnej. Wybudowano go celowo w odległości kilku kilometrów od polskiej linii obronnej i ówczesnej polsko-niemieckiej granicy. Ze względu na jego przeznaczenie posiada wiele oryginalnych rozwiązań, niespotykanych w innych obiektach śląskich fortyfikacji – informuje Stowarzyszenie Pro Fortalicum.

Dzień otwarty w schronie dowodzenia – 3 maja 2022 r.

Obiekt przez lata ulegał dewastacji, a w latach 90. ubiegłego wieku wejście do niego zamurowano i zasypano. W 2009 r. władze Chorzowa podjęły decyzję o jego remoncie i w grudniu 2012 r. został udostępniony dla zwiedzających. Został izbą muzealną Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium.

Na co dzień ten wyjątkowy schron jednak jest niedostępny dla zwiedzających. We wtorek, 3 maja 2022 r., chorzowskie koło Pro Fortalicium zaplanowało tam dzień otwarty. Obiekt będzie czynny od godz. 12.00 do 17.00.

Obszar Warowny "Śląsk", czyli śląska Linia Maginota

W latach międzywojennych przez górnośląską aglomerację przebiegały granica polsko-niemiecka. Do jej obrony zbudowano system fortyfikacji – Obszar Warowny „Śląsk”, zwany śląską Linią Maginota. Fortyfikacje rozciągają się na odcinku około 60 km – od Przeczyc na północy, po Wyry na południu. Częścią obronnego systemu był schron dowodzenia w Chorzowie.

Obszar Warowny „Śląsk” budowano w latach 1933 – 1939. Składało się na niego w sumie około 180 obiektów, takich jak: schrony, tradytory artyleryjskie, fortyfikacje polowe, koszary czy magazyny. Ta linia umocnień nie spełniła jednak swojej roli w wojnie obronnej w 1939 r., podobnie jak niecały rok później francuska Linia Maginota. Ta śląska linia obronna nie została zaatakowana frontalnie, a już 2 września 1939 r., ze względu na położenie taktyczne, jednostki Wojska Polskiego wycofano z Górnego Śląska.

Chorzow schron bojowy

Może Cię zainteresować:

Schrony bojowe z Chorzowa w końcu uznane za zabytki! Gdzie się znajdują?

Autor: Redaktor Chorzowski

07/04/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon