Drzewa w chorzowskim punkcie zbiórki odpadów. Czemu mają służyć?

W Chorzowie Batorym powstaje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych SORCIK. Na jego terenie zasadzono także kilka rzędów niedużych drzewek. Czemu mają służyć?

Zielona instalacja w PSZOK u

Drugi PSZOK w Chorzowie powstaje przy ul. Stalowej. Jak podkreślają władze miasta ma to ułatwić wywóz odpadów mieszkańcom dzielnicy Batory, bo teraz muszą oni korzystać z punktu w Chorzowie Starym.

Topole hybrydowe mają oczyścić glebę

Nowa instalacja powstaje na terenie byłych Zakładów Chemicznych „Hajduki”, więc gleba jest tu mocno zanieczyszczona. Poprawić tę sytuację mają właśnie zasadzone tam drzewa. To topole hybrydowe, których zadaniem jest wyciąganie i neutralizacja takich zanieczyszczeń.

Żywokoły topoli zostały zasadzone ponad miesiąc temu i – jak dodają urzędnicy – widać, że się przyjęły, ponieważ każdego dnia przybywa nowych, zielonych liści. Ten zalesiony kawałek terenu ma być pielęgnowany, tak by stał się naturalną barierą oddzielającą PSZOK od budynków znajdujących się obok.

- Zastosowaliśmy bardzo nowoczesne, innowacyjne metody remediacji tego terenu. Cała inwestycja czyli budowa PSZOK kosztowała 7 milionów złotych i pozyskaliśmy na nią ogromną dotację unijną, dzięki czemu inwestycja nie będzie obciążała budżetu naszego miasta - tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Chorzowie Batorym przy ul. Stalowej ma być gotowy w marcu 2022 roku.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon