„Dłoń”, pomnik poświęcony więźniom podobozu Bismarckhütte w Chorzowie Batorym

We wtorek, 25 maja, w Chorzowie Batorym zostanie odsłonięty pomnik poświęcony więźniom podobozu Bismarckhütte – filii KL Auschwitz Birkenau.

Dlon pomnik chorzow

Pomnik „Dłoń” stanął na skwerze u zbiegu ulic Stefana Batorego i Jubileuszowej w Chorzowie. W tym miejscu od września 1944 r. do połowy stycznia 1945 r. funkcjonował podobóz Bismarckhütte – filii KL Auschwitz Birkenau.

Obóz składał się z kilku drewnianych i murowanych baraków. Przebywało tam co najmniej 200 więźniów, głównie narodowości żydowskiej, pochodzący m.in. z Polski, Belgii, Holandii, Francji czy Czechosłowacji. Więźniowie pracowali w pobliskiej hucie przy produkcji broni. Nie wiadomo ile osób zmarło w tym obozie.

Autorem pomnika jest tyski rzeźbiarz Tomasz Wenklar. Wykonany z surowego betonu monument przedstawia dłoń wspartą o drut kolczasty. Projekt został zrealizowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej oraz Urzędu Miasta Chorzów. Początkowo jego odsłonięcie planowano w ubiegłym roku, ale z powodu pandemii koronawirusa termin przesunięto na 25 maja 2021 r., o godz. 12.00.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon