Debata o Powstaniach Śląskich. Konflikt pamięci czy pamięć o konflikcie?

Konflikt pamięci czy pamięć o konflikcie? Pod takim hasłem w Chorzowie odbędzie się debata o Powstaniach Śląskich. Kto weźmie w niej udział?

fot. NAC
Powstania Śląskie

W roku 2021 przypada setna rocznica III Powstania Śląskiego. Z tej okazji przez cały roku odbywają się różnego rodzaju uroczystości, spotkania czy konferencje związane z tymi wydarzeniami. Tym razem debata na temat Powstań Śląskich odbędzie się w Chorzowie – 20 października 2021 r., o godz. 18.00, w Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7.

Powstania Śląskie – konflikt pamięci czy pamięć o konflikcie?

Temat debaty brzmi: Konflikt pamięci czy pamięć o konflikcie? I należy się spodziewać innej narracji na temat wydarzeń sprzed 100 lat, niż prezentowana jest na różnego rodzaju wydarzeniach organizowanych m.in. przez władze wojewódzkie czy państwowe. Wskazuje na to dobór panelistów reprezentujących śląskie organizacje. Wezmą w niej udział: Bernard Gaida – przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Jerzy Gorzelik – przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska i Henryk Mercik – przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej.

Moderatorem debaty będzie dr Tomasz Słupik – politolog z Uniwersytetu Śląskiego. W dyskusji wezmą także udział zaproszeni eksperci: prof. Maria Szmeja, która w Instytucie Śląskim w Opolu prowadziła badania nad tożsamością Ślązaków (obecnie z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), Leszek Jodliński – były dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Waldemar Gielzok – prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.

Powstania Śląskie - konflikt pamięci czy pamięć o konflikcie?
Powstania Śląskie - konflikt pamięci czy pamięć o konflikcie?

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów transport darów do Tarnopola

Transport darów z Chorzowa dotarł do ukraińskiego Tarnopola

Chorzów zbiórka pomocy dla uchodżców z Ukrainy

Zbiórki pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W trzech punktach

Chorzów zbiórka darów dla Ukrainy

Chorzowianie ruszyli z pomocą dla Ukrainy

Chorzów pomoc dla Ukrainy

Chorzów organizuje konwój humanitarny na Ukrainę

Planetarium Śląskie nowy projektor

Nowy projektor w Planetarium Śląskim

Nowy pingwin w śląskim zoo

W chorzowskim zoo wykluł się pierwszy pingwin!

Chorzów zoo wydra

Wydra Peri wróciła na wybieg chorzowskiego zoo