Czy System Zarządzania Ruchem sprawdza się w Chorzowie?

Od początku grudnia w Chorzowie działa ITS, czyli System Zarządzania Ruchem. System ma optymalizować sterowanie komunikacją w mieście, ale wielu kierowców twierdzi, że... teraz jest gorzej. Co więc udało się do tej pory osiągnąć?

Ch droga

System Zarządzania Ruchem korków nie zlikwiduje, ale ma zapewnić bardziej optymalny przejazd przez miasto dla wszystkich kierowców oraz dla komunikacji publicznej. Czy to udało się osiągnąć? O działanie systemu pytał m.in. miejski radny PiS Wojciech Ahnert, który w tej sprawie skierował interpelację do prezydenta Chorzowa.

- Pełna parametryzacja systemu dokonuje się na bieżąco na podstawie zbieranych informacji o natężeniach ruchu. Jednocześnie kalibrowane są tablice VMS w celu podawania informacji o czasach przejazdu. Prowadzone są również intensywne działania operatorów Centrum Nadzoru Ruchu w celu dostosowania pracy poszczególnych sygnalizacji do oczekiwań uczestników ruchu – czytamy w odpowiedzi Marcina Michalika, zastępcy prezydenta Chorzowa.

Chorzowski System Zarządzania Ruchem potrzebuje więcej czasu?

Okazuje się, że system działa jeszcze zbyt krótko by stworzyć „pełnego modelu komunikacyjnego miasta”, ale – według wiceprezydenta Michalika – wiele udało się już zrobić:

  • upłynniono przejazd w ciągu ul. Katowickiej w zależności od pory dnia i kierunku o większym natężeniu ruchu
  • wydłużono zielone światło dla pojazdów wyjeżdżających z ulic Nowej i Stabika w zależności od pory dnia
  • skoordynowano ciąg ul. Dąbrowskiego
  • wprowadzono koordynację w ciągu ul. Batorego w godzinach szczytu porannego i popołudniowego
  • po przeanalizowaniu danych z punktów pomiarowych zmieniono hierarchię sterowania na wielu skrzyżowaniach

Wprowadzony system to także kompleksowy monitoring chorzowskich dróg i – jak dodaje wiceprezydent Michalik – dzięki temu do policji trafiło wiele informacji związanych z przestępczością i wykroczeniami w ruchu drogowym.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon