Czar dzieciństwa - sentymentalna podróż w chorzowskim skansenie

Starsi przypomną sobie czasy dzieciństwa, a młodsi zobaczą czym bawili się ich rodzice i dziadkowie. W najbliższy piątek, 25 listopada 2022 r., w chorzowskim skansenie otwarta zostanie nowa wystawa z niezwykłymi eksponatami – zabytkowymi zabawkami.

Zabawki, które znajdą się na wystawie pochodzą z czasów przedwojennych oraz lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Będzie je można oglądać od piątku, 25 listopada, w Galerii na Piętrze w chorzowskim skansenie. Wystawę zainauguruje IX edycja sesji konserwatorskiej „Czar dzieciństwa – konserwacja zabawek i sprzętów dla dzieci”, przedstawiająca historię wyjątkowych eksponatów poddanych renowacji.

- Spotkanie w ramach sesji obejmuje cykl wystąpień dotyczących prac nad tymi niezwykłymi przedmiotami. Przedstawicielki Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" opowiedzą o trzech wózkach z czego jeden jest typową zabawką z lat 50. ubiegłego wieku, dwa pozostałe to wyjątkowe pojazdy z lat 30. i 60. XX wieku. Zaproszeni prelegenci przedstawią historię eksponatów z zasobów swoich placówek oraz sposoby ich prezentacji w przestrzeniach muzeów - informuje Paulina Cius-Górska p.o. dyrektora MGPE w Chorzowie.

Czar dzieciństwa - wystawa w skansenie od 25 listopada 2022 r. do 15 czerwca 2023 r.

Zaprezentowane zostaną także eksponaty ze zbiorów skansenu, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających, to m.in.: konik na biegunach, klocki czy sklepik. Zabawkom towarzyszyć będą zdjęcia sprzed lat. Dla starszych będzie to sentymentalna podróż do czasów beztroskiej zabawy, a dla młodszych ciekawa lekcja historii.

- Obecnie dawne zabawki i wózki stają się przedmiotami kolekcjonerskimi. Coraz częściej trafiają też do zbiorów muzealnych, nierzadko w bardzo złym stanie zachowania. Wymagają specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin i skomplikowanych zabiegów - wyjaśnia Barbara Klajmon, kierownik Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych odpowiedzialna za wystawę.

Prace konserwatorskie trwały osiem miesięcy. W skansenie będzie można nie tylko oglądać ich efekty, ale także zobaczyć jak zabawki wyglądały przed ich renowacją - zostanie to zaprezentowane na planszach informacyjnych. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla rodzin z dziećmi inspirowane ekspozycją. Pierwsze startują 28 listopada o godz. 17.00 a ich motywem przewodnim będą pacynkowe misie, które dzieci wraz z opiekunami będą mogły stworzyć z gotowych komponentów. Wystawa będzie czynna do 15 czerwca 2023 r.

Czar dzieciństwa. Wystawa zabawek w chorzowskim skansenie
Czar dzieciństwa. Wystawa zabawek w chorzowskim skansenie
Chorzów Jarmark Bożonarodzeniowy

Może Cię zainteresować:

Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy 2022. Program wydarzenia

Autor: Redakcja

23/11/2022

Chorzów Teatr Rozrywki

Może Cię zainteresować:

Sylwester w Teatrze Rozrywki. Tym razem wyjątkowo tanecznie

Autor: Maciej Poloczek

23/11/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon