Covidowa loteria. Pieniądze i nagrody za szczepienie

Zaszczepieni przeciw COVID-19 będą mogli wziąć udział w loterii z atrakcyjnymi nagrodami, a gminy, w których zaszczepi się największy odsetek mieszkańców dostaną po milionie złotych. To pomysł rządu na popularyzację szczepień. Zapowiedziano także ułatwienia przy drugiej dawce szczepionki.

Szczepienie

Do wtorku, 25 maja 2021 r., wykonano w Polsce ponad 18 mln szczepień, z czego blisko 13 mln osób jest zaszczepionych pierwszą dawką.

- Notujemy w ostatnich tygodniach ponad 2 mln szczepień tygodniowo. Udało się to osiągnąć dzięki zaangażowaniu wszystkich osób tworzących Narodowy Program Szczepień. Dzisiaj osiągniemy ok. 50% osób pełnoletnich, które zarejestrowały się w systemie, przyjęły już pierwszą dawkę albo są zarejestrowane na termin szczepienia. Każdego dnia ponad 200 tys. osób zapisuje się na szczepienia - mówił 25 maja minister Michał Dworczyk.

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień

Od 1 lipca 2021 r. szczepienie II dawką będzie możliwe w dowolnym punkcie szczepień, niekoniecznie w tym, w którym przyjęto pierwszą dawkę. To ułatwienie np. na czas wakacji.

Do osób powyżej 70. rokiem życia, które nie zaszczepiły się do tej pory ani nie mają wyznaczonego terminu szczepienia będą dzwonić doradcy, by zachęcić do szczepienia. W najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, które będą zobowiązywały samorządy do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70 roku życia.

Od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani, żeby zadbać o zapewnienie mobilnego punktu szczepień podczas wszystkich imprez o charakterze masowym.

Nagrody pieniężne dla gmin

W każdej gminie, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma taka gmina 1 mln zł na dowolny cel. Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski otrzyma dodatkowo 2 mln zł.

Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75% rząd przeznaczy po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel.

Loteria Narodowego Programu Szczepień

  • start loterii: 1 lipca 2021
  • będzie realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek Skarbu Państwa
  • co 2000 osoba przystępująca do loterii wygrywa 500 zł (nagroda natychmiastowa), a każdy uczestnik ma szanse na 4 wygrane
  • co tydzień losowanie nagród: 2 x 50 tys. zł i nagrody rzeczowe, m.in. hulajnogi elektryczne
  • co miesiąc losowanie nagród: 2 x 100 tys. zł plus samochody hybrydowe
  • w finale: 2 x 1 mln zł plus plus samochody hybrydowe

W loterii mogą wziąć udział zarówno osoby już zaszczepione, jak i te, które zdecydują się na szczepienie po 1 lipca 2021.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Planetarium Śląskie nowy projektor

Nowy projektor w Planetarium Śląskim

Łóżko w szpitalu

Kolejne łóżka covidowe w chorzowskim szpitalu

Nowy pingwin w śląskim zoo

W chorzowskim zoo wykluł się pierwszy pingwin!

Covid 19

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem! Jak w Chorzowie?

Chorzów zoo wydra

Wydra Peri wróciła na wybieg chorzowskiego zoo

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....