Co znajdzie się w nowym Planetarium Śląskim?

Multimedialne projektory cyfrowe i analogowy projektor gwiazd, a do tego nowy ekran i nagłośnienie – takie będzie nowe wyposażenie Planetarium Śląskiego.

Planatarium

Trwająca modernizacja Planetarium Śląskiego będzie kosztować ponad 154 mln zł, a wyposażenie nowoczesnej sali to koszt 14 mln zł. Umowa na tę część inwestycji została już podpisana.

- Multimedialny sprzęt z pewnością uatrakcyjni to miejsce, które jest jedną z perełek województwa śląskiego. Jestem przekonany, że wizyta w Planetarium Śląskim, już w nowej odsłonie, będzie bardzo ciekawą propozycją na atrakcyjne spędzenie czasu – przekonuje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Milion gwiazd w Planetarium Śląskim

Projektor optyczno-mechaniczny o średnicy 50 cm, który trafi na wyposażenie Planetarium Śląskiego, pozwala na wyświetlenie 9,5 tys. gwiazd widocznych gołym okiem. Dodatkowo będzie widoczne ponad milion gwiazd, składających się na obraz Drogi Mlecznej – nie będzie to jak do tej pory rozmyty obszar nieba, ale widoczne przez lornetkę mrowie gwiazd. Do sali przyszłego Parku Nauki trafią także ruchome projektory planet, Księżyca i Słońca.

Ruchomy obraz w rozdzielczości 8K

Zestaw 10 projektorów cyfrowych, po połączeniu wszystkich obrazów, pozwoli na pokrycie całej kopuły sali projekcyjnej obrazem w rozdzielczości 8K. System analogowy będzie połączony z cyfrowym, co umożliwi projekcję hybrydową. Cyfrowy obraz nadal nie dorównuje bowiem jakością projekcji analogowej, a połączenie obu technologii daje zaskakujące rezultaty.

- Na tradycyjny, analogowy obraz nieba, będzie można „nałożyć” inne obrazy: granice gwiazdozbiorów, wyobrażenia gwiazdozbiorów starożytne lub współczesne, obrazy obiektów głębokiego kosmosu itd. I wszystko w ruchu – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Po modernizacji w Planetarium Śląskim odtworzona zostanie także historyczna panorama okolicznych miast. Tak jak poprzednia zostanie umieszczona u podstawy ekranu, ale tym razem będzie podświetlona w technologii LED, a nie zwykłymi żarówkami.

Planetarium stanie się Parkiem Nauki

Po modernizacji Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych, a większa jego część znajdzie się pod ziemią. Oprócz astronomii będą tam prezentowane zagadnienia związane z sejsmologią i meteorologią.

- W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na to jak odczuwamy temperaturę. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu – wylicza samorząd województwa.

W nowym Parku Nauki zamontowany zostanie symulator pozwalający przeżyć wirtualny lot w kosmos. Zakupiono także mobilne także mobilne planetarium, dzięki któremu możliwa jest prezentacja niektórych seansów poza główną salą. Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny.

fot. Lesław Nowak/UMWS

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon