Co z fotoradarem na „zakręcie mistrzów” w Rudzie Śląskiej? Zdjęcia robi, ale czy działa?

Kierowcy z Chorzowa jeżdżący Drogową Trasą Średnicową przez Rudę Śląską zastanawiają się czy nowy fotoradar na tamtejszym „zakręcie mistrzów” już działa. Okazuje się, że działa, ale… nie do końca.

DTŚ Ruda Śląska fotoradar

Fotoradar na „zakręcie mistrzów” w Rudzie Śląskiej (przed zjazdem na Nowy Bytom od strony Zabrza) odsłonięto już w grudniu 2021 r. Choć robi już zdjęcia, to nadal jest testowany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Okazuje się, że urządzenie wciąż niedomaga.

- Obecnie trwa analiza zdjęć robionych przez radar w Rudzie Śląskiej. Cały czas przygotowujemy też uwagi do wprowadzenia przez wykonawcę tej inwestycji. Na razie urządzenie działa w trybie testowym, po wprowadzeniu wszystkich poprawek podejmiemy decyzję o przełączeniu go w tryb normalnej pracy - dowiedzieliśmy się dziś w GITD.

Kiedy to nastąpi - jeszcze nie wiadomo. Radar musi być tak przygotowany, by zrobione zdjęcia nie dawały cienia wątpliwości co do prędkości, numeru rejestracyjnego i kierującego. Z wnioskowanych przez GITD poprawek były już między innymi instalacja drugiej lampy błyskowej doświetlającej lewy pas i poprawa kąta "patrzenia" soczewek.

Fotoradar na rudzkim „zakręcie mistrzów” może jednocześnie mierzyć prędkość na czterech pasach

Nowy fotoradar na rudzkim odcinku DTŚ nie przypomina klasycznego fotoradaru To Fotorapid CF firmy Zurad – jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na rynku. Może jednocześnie mierzyć prędkość pojazdów na czterech pasach ruchu - zarówno tych, które się do niego zbliżają, jak i tych, które się od niego oddalają, poruszających się od 15 do 320 kilometrów na godzinę.

Fotorapid CF rozróżnia samochody ciężarowe od osobowych, ustalając dla nich odpowiednie limity prędkości. Potrafi w ciągu sekundy wykonać dwa zdjęcia i rejestrować wideo z podglądem na żywo. Może także zbierać dane statystyczne dotyczące liczby przejeżdżających pojazdów.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów Hajducka remont

Wiceprezydent Michalik o remontach chorzowskich dróg

Chorzów Schronisko dla zwierząt potrzebuje pomocy

Schronisko dla zwierząt w Chorzowie potrzebuje pomocy

Chorzów remont 3 Maja

Kolejny etap prac na 3 Maja, choć miał być już koniec!

Nowy pingwin w śląskim zoo

W chorzowskim zoo wykluł się pierwszy pingwin!

Chorzów Kurta Aldera

Zamkną ulicę w Chorzowie Batorym

Cmentarz

Zmiany organizacji ruchu przy cmentarzach w Chorzowie

Chorzów ul Farna

Ruszają remonty dróg w Chorzowie Batorym. Gdzie i kiedy?