Co z fotoradarem na „zakręcie mistrzów” w Rudzie Śląskiej? Zdjęcia robi, ale czy działa?

Kierowcy z Chorzowa jeżdżący Drogową Trasą Średnicową przez Rudę Śląską zastanawiają się czy nowy fotoradar na tamtejszym „zakręcie mistrzów” już działa. Okazuje się, że działa, ale… nie do końca.

DTŚ Ruda Śląska fotoradar

Fotoradar na „zakręcie mistrzów” w Rudzie Śląskiej (przed zjazdem na Nowy Bytom od strony Zabrza) odsłonięto już w grudniu 2021 r. Choć robi już zdjęcia, to nadal jest testowany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Okazuje się, że urządzenie wciąż niedomaga.

- Obecnie trwa analiza zdjęć robionych przez radar w Rudzie Śląskiej. Cały czas przygotowujemy też uwagi do wprowadzenia przez wykonawcę tej inwestycji. Na razie urządzenie działa w trybie testowym, po wprowadzeniu wszystkich poprawek podejmiemy decyzję o przełączeniu go w tryb normalnej pracy - dowiedzieliśmy się dziś w GITD.

Kiedy to nastąpi - jeszcze nie wiadomo. Radar musi być tak przygotowany, by zrobione zdjęcia nie dawały cienia wątpliwości co do prędkości, numeru rejestracyjnego i kierującego. Z wnioskowanych przez GITD poprawek były już między innymi instalacja drugiej lampy błyskowej doświetlającej lewy pas i poprawa kąta "patrzenia" soczewek.

Fotoradar na rudzkim „zakręcie mistrzów” może jednocześnie mierzyć prędkość na czterech pasach

Nowy fotoradar na rudzkim odcinku DTŚ nie przypomina klasycznego fotoradaru To Fotorapid CF firmy Zurad – jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na rynku. Może jednocześnie mierzyć prędkość pojazdów na czterech pasach ruchu - zarówno tych, które się do niego zbliżają, jak i tych, które się od niego oddalają, poruszających się od 15 do 320 kilometrów na godzinę.

Fotorapid CF rozróżnia samochody ciężarowe od osobowych, ustalając dla nich odpowiednie limity prędkości. Potrafi w ciągu sekundy wykonać dwa zdjęcia i rejestrować wideo z podglądem na żywo. Może także zbierać dane statystyczne dotyczące liczby przejeżdżających pojazdów.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów Batory skrzyżowanie Długiej i Trzynieckiej

Utrudnienia drogowe w Chorzowie Batorym

Planetarium Śląskie nowy projektor

Nowy projektor w Planetarium Śląskim

Wypadek na ul. Katowickiej w Chorzowie

Dwie osobówki i autokar zderzyły się na ul. Katowickiej

Chorzów Batory ul Stalowa

Kolejne remonty ulic w Chorzowie. Gdzie i kiedy?

Chorzów przebudowa ul 3 Maja

Nawet rok opóźnienia! Przebudowa dróg w Chorzowie

Nowa Fala/wizualizacja

Można budować nową „Falę”!

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden