Chorzowskie Muzeum Hutnictwa w konkursie Zabytek Zadbany 2022

Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę obiektów zakwalifikowanych do konkursu Zabytek Zadbany 2022. Wśród nich jest Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa konkurs Zabytek Zadbany ma na celu promocję właściwej opieki na zabytkami. - Prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków – wymieniają w instytucie. Konkurs prowadzony jest w sześciu kategoriach:

  • A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
  • B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
  • C. Adaptacja obiektów zabytkowych
  • D. Architektura i budownictwo drewniane
  • E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
  • F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 100 obiektów, z czego 88 przeszło pozytywną ocenę formalną. Wśród nich jest Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, które zgłoszono w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”.

Jury konkursu w każdej z kategorii nominuje cztery maksymalnie obiekty, spośród których jeden uzyskuje tytuł laureata, a trzy pozostałe wyróżnienia. W kategorii specjalnej wskazuje jeden lub dwa (ex aequo) obiekty otrzymujące tytuł laureata.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów. Nagrodzone zabytki są prezentowane w wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.

Muzeum Hutnictwa powstało w hali dawnej elektrowni Huty Królewskiej

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa powstało w dawnej elektrowni Huty Królewskiej, która została zbudowana w 1895 roku. W 2010 roku zabytkową halę kupił samorząd Chorzowa i pojawił się pomysł, by w tym miejscu powstało pierwsze takiej skali muzeum hutnictwa żelaza w Polsce. Hala została zabezpieczona i przeprowadzono także remont dachu, a na początku 2019 r. rozpoczęła się jej przebudowa.

Muzeum Hutnictwa otwarto w listopadzie 2021 roku. Jego główną część stanowi wystawa stała „Królestwo Żelaza”. Można tam oglądać m.in. siedem wielkich hutniczych maszyn, takich jak: zespół walcowniczy z 1874, młot mostowy Escheringa czy młot parowo-powietrzny Brinkmanna. Bohaterami wystawy są także byli pracownicy chorzowskich hut, którzy wzięli udział w projekcie „Mów mi huto”.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już gotowe. Zobaczcie jak wygląda wystawa

Autor: Maciej Poloczek

26/11/2021

Henryk Mercik

Może Cię zainteresować:

„Pamięć o historii hutnictwa była tu od zawsze” – rozmowa z Henrykiem Mercikiem, pomysłodawcą utworzenia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

17/11/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon