Chorzowskie Muzeum Hutnictwa w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Ruszył plebiscyt publiczności

Ruszył plebiscyt publiczności w 23. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Wśród 27 obiektów, na które mogą oddać głos internauci, jest jeden z Chorzowa – to Muzeum Hutnictwa, które powstało w dawnej elektrowni Huty Królewskiej.

Większość obiektów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego ma charakter rekreacyjno-edukacyjny i kulturalno-sportowy. Wśród nich są m.in. inwestycje użyteczności publicznej, takie jak: szkoły, centra aktywności, dworzec kolejowy, obiekty kultury i rekreacji oraz przestrzenie publiczne: parki, deptaki, tereny leśne.

Muzeum Hutnictwa powstało w dawnej elektrowni Huty Królewskiej

Wśród nich jest Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Placówka powstała w dawnej elektrowni Huty Królewskiej, która została wzniesiona w 1895 r. Budowa pierwszego w Polsce muzeum poświęconego w pełni historii hutnictwa żelaza i stali rozpoczęła się na początku 2019 r. i trwała prawie trzy lata. Nowa chorzowska instytucja kultury została otwarta w listopadzie 2021 r.

- W sercu dawnej Królewskiej Huty powstała inspirująca przestrzeń, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stworzyć mają harmonijną całość. To tu opowieść o mieście, przemyśle oraz tworzących go od wieków ludziach staje się punktem wyjścia do refleksji nad stale zmieniającym się światem. Misją muzeum jest dokumentowanie i opowiadanie zarówno wielkich, jaki i małych przemysłowych historii. Wskazuje na rolę dzisiejszego Chorzowa w rewolucji przemysłowej. Oddaje szacunek wielkim wynalazkom i osiągnięciom hutniczego przemysłu. Pomaga także przemówić ludziom, których głosy długo niknęły w zgiełku hut i dziejów – czytamy na stronie konkursu NPP.

Jak oddać głos na Muzeum Hutnictwa w Chorzowie?

Plebiscyt publiczności w konkursie rozpoczął się w poniedziałek, 1 sierpnia 2022 r. W głosowaniu na stronie npp.slaskie.pl można wybrać trzy najlepsze propozycje i przyznać im odpowiednio 3, 2 lub 1 punkt, a następnie potwierdzić swój głos przez e-mail. Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów, zdobędzie Nagrodę Publiczności. Głosować można do końca sierpnia.

Niezależnie od plebiscytu publiczności obiekty oceni jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Uroczyste ogłoszenie wyników tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2022 połączone z ogłoszeniem wyników w konkursie Architektura Roku oraz wręczeniem nagród odbędzie się jesienią w Muzeum Śląskim w Katowicach.

/fot. NPP, własne/
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Pierwsze 100 dni Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

16/03/2022

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już gotowe. Zobaczcie jak wygląda wystawa

Autor: Maciej Poloczek

26/11/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon