Chorzowski sztab WOŚP podsumował 30. finał. Pobito kolejny rekord!

Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znów był rekordowy - w całym kraju zebrano ponad 136 mln zł. Orkiestrowy rekord pobito także w Chorzowie. Ile pieniędzy zebrano w mieście podczas 30. finału WOŚP?

fot. FB/Sztab WOŚP Chorzów ZST Nr 1
WOŚP 30 finał

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był wyjątkowy. Po pierwsze – była to jubileuszowa 30. edycja, po drugie – po raz pierwszy zbierano pieniądze na okulistykę dziecięcą, a po trzecie – wiele imprez trzeba było odwołać z powodu szalejącego nad Polską orkanu Nadia.

Tak było m.in. w Chorzowie, gdzie odwołano trzy biegi, które miały się odbyć na Stadionie Miejskim przy ul. Lompy. Oczywiście ze względów na bezpieczeństwo ich uczestników. Z podobnego powodu zrezygnowano z orkiestrowej imprezy na rynku. Zaplanowane tam koncerty przeniesiono do Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego, a światełko do nieba odwołano.

Ile zebrano w Chorzowie podczas 30. finału WOŚP?

Mimo tych trudności 30. finał WOŚP w Chorzowie po raz kolejny okazał się rekordowy.

- Nie wiemy co napisać, nie wiemy jak napisać. Napiszemy po prostu. Dzięki Wam, dzięki Waszemu zaangażowaniu, wsparciu, pomocy. Dzięki Waszej wierze w nas. Mimo bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Sztab WOŚP Chorzów ZST Nr 1 pobił zeszłoroczny wynik i zebraliśmy astronomiczną kwotę 103 430,84 złotych – w środę, 2 lutego 2022 r., ogłosił chorzowski sztab.

W zeszłym roku podczas finału orkiestry sztab w ZST nr 1 w Chorzowie zebrał – wówczas rekordową – kwotę 95 416,33 zł. Tym razem sztab wystawił na aukcje m.in. możliwość nadania patrona tężni solankowej na Placu Hutników – wylicytowana za 5 733 zł czy zwiedzanie Villi Reden w towarzystwie jej projektanta Macieja Franty – wylicytowane za 710 zł.

Dodatkowo drugi chorzowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ze Szkoły Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi, zebrał 47 527,18 złotych. To kwota porównywalna z zebraną w ubiegłym roku.

WOŚP pomoże okulistyce dziecięcej

W tym roku orkiestra grała pod hasłem „Przejrzyj na oczy!”. Pieniądze zebrane podczas 30. finału WOŚP zostaną przeznaczone na szeroko pojętą okulistykę dziecięcą. To pierwsza zbiórka, która ma zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci, a każdego roku na oddziałach okulistyki dziecięcej w całym kraju leczonych jest kilkanaście tysięcy pacjentów.

- Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych - w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów – informują w fundacji WOŚP.

Za pieniądze zebrane podczas finału zostaną kupione dla szpitali m.in.: oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne.

Jednym z najważniejszych zakupów planowanych przez WOŚP ma być angiograf dwupłaszczyznowy. To sprzęt, który pozwala na leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Umożliwia on zastosowanie chemioterapii dotętniczej - najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu. Cele orkiestry jest także uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon