Chorzowski szpital ma już sprzęt do wykrywania koronawirusa!

Do Zespołu Szpitali Miejskich dotarł już sprzęt do wykonywania testów genetycznych na obecność koronawirusa.

Koronatest

- Przed nami instalacja całego systemu i szkolenie personelu, który będzie obsługiwał sprzęt do wykrywania koronawirusa. System musi zostać też sprawdzony, uzyskać atest i zostać zwalidowany. To wszystko potrwa około 4 tygodni - tłumaczy Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie

W Chorzowie dziennie będzie można przeprowadzić 60 testów na koronawirusa

Aparatura amerykańskiej firmy Cepheid do wykrywania SARS-CoV-2 stanie w laboratorium chorzowskiego szpitala przy ul. Strzelców Bytomskich. Do Chorzowa trafił już także pierwszy transport testów, dzięki którym można rozpocząć badania. Pieniądze na zakup sprzętu i testów przekazał Urząd Miasta Chorzów.

- Jeszcze w marcu podjąłem decyzję o odwołaniu święta miasta i innych imprez plenerowych. Teraz nie czas na zabawę, a na walkę z koronawirusem. To właśnie pieniądze przeznaczone początkowo na miejskie imprezy, przekazaliśmy naszemu szpitalowi. Razem to prawie pół miliona złotych, dzięki którym udało się kupić sprzęt, partię testów i środki ochrony osobistej - wyjaśnia Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Testom genetycznym na obecność koronawirusa poddawani będą przede wszystkim pacjenci i personel szpitala. Aparatura będzie pozwalała na zbadanie do około 50-60 próbek dziennie.

fot. ZSM Chorzów

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon