Chorzowski skansen współpracuje z muzeum etnograficznym w Gruzji

Górnośląski Park Etnograficzny rozpoczął współpracę z Muzeum Etnograficznym w Tbilisi. Delegacja gruzińskich muzealników przyjechała do Chorzowa, by zobaczyć jak funkcjonuje skansen.

Inicjatorem nawiązania współpracy jest Artur Madaliński, dyrektor chorzowskiego skansenu. Wystosował on list do dyrektor muzeum w Tbilisi, z propozycją wymiany doświadczeń związanych z ochroną materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W odpowiedzi delegacja gruzińskich muzealników przyjechała do Chorzowa, wśród nich byli: Nika Akhalbedashvili – dyrektor zespołu muzeów: Narodowego Muzeum Sztuk Pięknych, Narodowej Galerii im. Dimitriego Shevardnadze oraz Narodowego Muzeum w Signaghi, Giorgi Kalandia – dyrektor Narodowego Muzeum Teatru, Muzyki, Kina i Choreografii w Tbilisi, Teona Jakeli – kierownik Departamentu Dostępności Kultury w gruzińskim Ministerstwie Kultury, Sportu i Młodzieży oraz Nino Chipashvili – dyrektorka Muzeum Etnograficznego na Wolnym Powietrzu w Tbilisi;

– Muzeum Etnograficzne na Wolnym Powietrzu w Tbilisi to jedna z najważniejszych gruzińskich instytucji, dla której kluczową misją jest ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Posiada bogate zbiory i ciekawe ekspozycje, realizuje inspirujące przedsięwzięcia edukacyjne. Jestem przekonany, że współpraca pomiędzy oboma instytucjami będzie sprzyjać ich rozwojowi – podkreśla dr Artur Madaliński, Dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Delegacja z Gruzji w chorzowskim skansenie

Delegacja gruzińskich muzealników przyjechała do Polski na zaproszenie Muzeum Narodowego w Krakowie. Do Chorzowa zawitali, by zobaczyć jak w naszym kraju funkcjonuje muzeum skansenowskie. W Górnośląskim Parku Etnograficznym podkreślają, że gości interesowały nie tylko obiekty muzealne i ekspozycja na wolnym powietrzu, ale też wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem instytucji, m.in. zarządzanie, działania promocyjne czy zajęcia edukacyjne.

– Jestem bardzo zadowolona z tej wizyty, chorzowskie muzeum to wspaniałe miejsce. Odwiedzając je, uczyniliśmy pierwszy krok na drodze do stworzenia przestrzeni wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy polskimi i gruzińskimi instytucjami kultury – zaznaczyła Nino Chipashvili, Dyrektorka Muzeum Etnograficznego na Wolnym Powietrzu w Tbilisi.

Muzeum Etnograficzne na Wolnym Powietrzu w Tbilisi zostało założone w 1966 roku przez słynnego gruzińskiego etnografa Giorgiego Chitaię. Zajmuje 52 hektary i gromadzi ponad osiem tysięcy artefaktów pochodzących z 14 regionów Gruzji. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych gruzińskich muzeów. Chęć współpracy ze skansenem w Chorzowie zadeklarowali także pozostali przedstawiciele gruzińskich instytucji kultury.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon