Chorzowski Port Poetycki w nowej formule. Na scenie m.in. hip-hop i trip-hop

Ponad 100 poetek i poetów, a do tego koncert post-pandemicznego „trip-hopu” i heavy folkowych brzmień, teksty Magika z Paktofoniki oraz jedyne w regionie Targi Książki Poetyckiej. To tylko niektóre z akcentów tegorocznego Portu Poetyckiego, który w sobotę, 16 września 2023 r., odbędzie się w Chorzowie. Wstęp jest bezpłatny.

fot. FB/Port Poetycki
Chorzowski Port Poetycki w nowej formule Na scenie m in hip hop i trip hop

Chorzowski Port Poetycki to jedna z największych cyklicznych imprez literackich na Śląsku. Na scenach kompleksu Sztygarka będzie można posłuchać wierszy w wykonaniu ponad 100 autorów i autorek. Jak podkreślają organizatorzy w tym roku wydarzenie po raz pierwszy organizowane jest w nowej formule, która ma pokazywać, że współczesna poezja daleko wykracza poza słowo pisane, obejmując także twórczość plastyczną oraz muzyczną, w tym hip-hop.

– Poezja przenika niemal do każdej dziedziny sztuki. Dziś to nie tylko słowo, to też muzyka, performance, a nawet, co zaskakujące, grafika komputerowa, która niesie słowa. To ekscytujące zjawisko, zmieniające polską literaturę, chcemy pokazać na Porcie Poetyckim. Z tego też powodu wśród gości nie zabraknie chociażby twórców obrazu czy muzyki. Szykuje się więc jedna z najbardziej różnorodnych odsłon imprezy, prawdziwy tygiel kulturalny – mówi Barbara Janas-Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego.

Teksty Piotra Magika Łuszcza w Porcie Poetyckim

Impreza rozpocznie się o godz. 11.15. Na początek zaplanowano cykl spotkań z poetami i poetkami oraz wydawcami. Czytać będą m.in. Karolina Kułakowska, Paweł Lekszycki i Lesława Nowara, czyli autorzy związani z Wydawnictwem Biblioteki Śląskiej.

Pojawi się też akcent hip-hopowy w postaci tekstów Piotra Magika Łuszcza. Jego utwory zaprezentuje poeta Marcin Jurzysta, który dla Biura Literackiego przygotował niedawno książkę „Excalibur”, będącą pierwszym wyborem tekstów współzałożyciela kultowych formacji Paktofonika i Kaliber 44.

Ponadto Chorzów odwiedzą dwie warszawskie oficyny, które również przygotowały spotkania z autorami i autorkami. Convivo reprezentować będą Ewa Frączek i Jarosław Dudycz, a Fundację Duży Format Karina Caban i Jarosław Trześniewski-Kwiecień. Segment poświęcony wydawcom i poetom potrwa ponad trzy godziny.

W tym samym czasie trwać będą także IV Targi Książki Poetyckiej. Będzie można na nich znaleźć kilkaset pozycji książkowych wydawnictw z całego kraju, w tym m.in. Instytutu Mikołowskiego, Papierwdole czy Domu Literatury w Łodzi. Zaplanowano także otwarte warsztaty poetyckie z częstochowską poetką Katarzyną Zwolską-Płusą, która za książkę „Daję wam to w częściach” została w zeszłym roku nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Na scenie m.in. postpandemiczny trip-hop

Główna część Portu Poetyckiego rozpocznie się o godz. 16.00. Otworzy ją czytanie wierszy Włodzimierza Szymczewskiego, zmarłego niedawno poety, który przez lata współtworzył Port Poetycki. Później na scenie będzie można posłuchać wierszy poetki i prozaiczki Joanny Oparek, autorki m.in. tomu „Małe powinności”. Będzie też okazja do tego, aby zobaczyć kilkanaście kolarzy Jacka Boczara, który wcześniej swoje prace prezentował m.in. w Niemczech, Japonii i na Węgrzech.

- Z materiałem z płyty „Martwe”, który opisywany jest jako poetycki, postpandemiczny „trip-hop", na portowej scenie wystąpi natomiast zespół Piksele w składzie Wojciech Brzoska, Arbuz Arbuziński i Marcin Markiewicz. Formacja łączy w sobie elektroniczne brzmienia, liryczną trąbkę i niepokojące wiersze. W dźwiękach i tekstach obiecują natomiast między innymi miejską podróż w „seledynowy jazz” – dodają organizatorzy.

Później zaplanowano „Magazyn Wierszy". Swoje teksty przeczyta niemal 50 poetów i poetek, którzy w latach ubiegłych byli gośćmi głównymi na Porcie Poetyckim. Nie zabraknie także debiutantów. W segmencie „Hyde Park” będzie można usłyszeć wiersze ponad 40 autorek i autorów.

- Gościem muzycznym tegorocznej imprezy jest natomiast heavy folkowa formacja Cronica z Jaworzna, której styl można określić jako mieszankę europejskiej muzyki folkowej z ciężkimi gitarowymi brzmieniami – informują organizatorzy imprezy.

Wstęp na Port Poetycki jest bezpłatny. Wszystkie wydarzenia związane organizowane są w Kompleksie „Sztygarka” w Chorzowie.

Weekend Seniora z Kulturą w chorzowskim Teatrze Rozrywki

Może Cię zainteresować:

Weekend Seniora z Kulturą w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Przygotowano coś specjalnego

Autor: Redakcja

12/09/2023

Nowy festiwal na Śląsku poznajcie wszystkie kolory orkiestr dętych

Może Cię zainteresować:

Nowy festiwal na Śląsku – poznajcie wszystkie kolory orkiestr dętych

Autor: Tekst sponsorowany

09/09/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon