Chorzowski Port Poetycki w nowej formule. Na scenie m.in. hip-hop i trip-hop

Ponad 100 poetek i poetów, a do tego koncert post-pandemicznego „trip-hopu” i heavy folkowych brzmień, teksty Magika z Paktofoniki oraz jedyne w regionie Targi Książki Poetyckiej. To tylko niektóre z akcentów tegorocznego Portu Poetyckiego, który w sobotę, 16 września 2023 r., odbędzie się w Chorzowie. Wstęp jest bezpłatny.

fot. FB/Port Poetycki
Chorzowski Port Poetycki w nowej formule Na scenie m in hip hop i trip hop

Chorzowski Port Poetycki to jedna z największych cyklicznych imprez literackich na Śląsku. Na scenach kompleksu Sztygarka będzie można posłuchać wierszy w wykonaniu ponad 100 autorów i autorek. Jak podkreślają organizatorzy w tym roku wydarzenie po raz pierwszy organizowane jest w nowej formule, która ma pokazywać, że współczesna poezja daleko wykracza poza słowo pisane, obejmując także twórczość plastyczną oraz muzyczną, w tym hip-hop.

– Poezja przenika niemal do każdej dziedziny sztuki. Dziś to nie tylko słowo, to też muzyka, performance, a nawet, co zaskakujące, grafika komputerowa, która niesie słowa. To ekscytujące zjawisko, zmieniające polską literaturę, chcemy pokazać na Porcie Poetyckim. Z tego też powodu wśród gości nie zabraknie chociażby twórców obrazu czy muzyki. Szykuje się więc jedna z najbardziej różnorodnych odsłon imprezy, prawdziwy tygiel kulturalny – mówi Barbara Janas-Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego.

Teksty Piotra Magika Łuszcza w Porcie Poetyckim

Impreza rozpocznie się o godz. 11.15. Na początek zaplanowano cykl spotkań z poetami i poetkami oraz wydawcami. Czytać będą m.in. Karolina Kułakowska, Paweł Lekszycki i Lesława Nowara, czyli autorzy związani z Wydawnictwem Biblioteki Śląskiej.

Pojawi się też akcent hip-hopowy w postaci tekstów Piotra Magika Łuszcza. Jego utwory zaprezentuje poeta Marcin Jurzysta, który dla Biura Literackiego przygotował niedawno książkę „Excalibur”, będącą pierwszym wyborem tekstów współzałożyciela kultowych formacji Paktofonika i Kaliber 44.

Ponadto Chorzów odwiedzą dwie warszawskie oficyny, które również przygotowały spotkania z autorami i autorkami. Convivo reprezentować będą Ewa Frączek i Jarosław Dudycz, a Fundację Duży Format Karina Caban i Jarosław Trześniewski-Kwiecień. Segment poświęcony wydawcom i poetom potrwa ponad trzy godziny.

W tym samym czasie trwać będą także IV Targi Książki Poetyckiej. Będzie można na nich znaleźć kilkaset pozycji książkowych wydawnictw z całego kraju, w tym m.in. Instytutu Mikołowskiego, Papierwdole czy Domu Literatury w Łodzi. Zaplanowano także otwarte warsztaty poetyckie z częstochowską poetką Katarzyną Zwolską-Płusą, która za książkę „Daję wam to w częściach” została w zeszłym roku nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Na scenie m.in. postpandemiczny trip-hop

Główna część Portu Poetyckiego rozpocznie się o godz. 16.00. Otworzy ją czytanie wierszy Włodzimierza Szymczewskiego, zmarłego niedawno poety, który przez lata współtworzył Port Poetycki. Później na scenie będzie można posłuchać wierszy poetki i prozaiczki Joanny Oparek, autorki m.in. tomu „Małe powinności”. Będzie też okazja do tego, aby zobaczyć kilkanaście kolarzy Jacka Boczara, który wcześniej swoje prace prezentował m.in. w Niemczech, Japonii i na Węgrzech.

- Z materiałem z płyty „Martwe”, który opisywany jest jako poetycki, postpandemiczny „trip-hop", na portowej scenie wystąpi natomiast zespół Piksele w składzie Wojciech Brzoska, Arbuz Arbuziński i Marcin Markiewicz. Formacja łączy w sobie elektroniczne brzmienia, liryczną trąbkę i niepokojące wiersze. W dźwiękach i tekstach obiecują natomiast między innymi miejską podróż w „seledynowy jazz” – dodają organizatorzy.

Później zaplanowano „Magazyn Wierszy". Swoje teksty przeczyta niemal 50 poetów i poetek, którzy w latach ubiegłych byli gośćmi głównymi na Porcie Poetyckim. Nie zabraknie także debiutantów. W segmencie „Hyde Park” będzie można usłyszeć wiersze ponad 40 autorek i autorów.

- Gościem muzycznym tegorocznej imprezy jest natomiast heavy folkowa formacja Cronica z Jaworzna, której styl można określić jako mieszankę europejskiej muzyki folkowej z ciężkimi gitarowymi brzmieniami – informują organizatorzy imprezy.

Wstęp na Port Poetycki jest bezpłatny. Wszystkie wydarzenia związane organizowane są w Kompleksie „Sztygarka” w Chorzowie.

Weekend Seniora z Kulturą w chorzowskim Teatrze Rozrywki

Może Cię zainteresować:

Weekend Seniora z Kulturą w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Przygotowano coś specjalnego

Autor: Redakcja

12/09/2023

Nowy festiwal na Śląsku poznajcie wszystkie kolory orkiestr dętych

Może Cię zainteresować:

Nowy festiwal na Śląsku – poznajcie wszystkie kolory orkiestr dętych

Autor: Tekst sponsorowany

09/09/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzowski Teatr Ogrodowy

Chorzowski Teatr Ogrodowy po raz siedemnasty

Musical School of Rock trafi na deski Teatru Rozrywki

Musical „School of Rock” trafi na deski Teatru Rozrywki

Ożywić zapomniane. Nowa wystawa w Galerii w Bramie ChCK

Ożywić zapomniane. Wystawa w chorzowskiej Galerii w Bramie

Siła Spójności Wystawa Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krajcok 12

„Siła spójności” – wystawa chorzowskiej grupy Krajcok’12

Teatr Rozrywki Jesus Christ Superstar

Kultowy musical wraca na scenę Teatru Rozrywki

Chorzów Port Poetycki

Port Poetycki w Chorzowie. Ponad 150 poetek i poetów

Teatr rozrywki chorzow

Teatr Rozrywki wraca na scenę! Co w repertuarze?