Chorzowski Pakiet Antykryzysowy - dla przedsiębiorców i mieszkańców

Dla przedsiębiorców m.in. zwolnienie z czynszów czy ulgi w podatkach, a dla mieszkańców ulgi w czynszach w lokalach komunalnych oraz bezpłatne parkingi w centrum miasta – przedstawiono Chorzowski Pakiet Antykryzysowy.

Ch wolka1

Chorzowski Pakiet Antykryzysowy to kilka rozwiązań, które mają pomóc przetrwać trudny okres.

- Staramy się - na ile możemy - wspierać mieszkańców i przedsiębiorstwa w czasie pandemii koronawirusa – informuje chorzowski Urząd Miasta.

Co Chorzów przygotował dla przedsiębiorców?

Zamknięte restauracje, puby czy lokale usługowe to straty dla przedsiębiorców, ale także mieszkańców miasta, którzy pracują w tych firmach. W związku z tym miasto zaproponowało wsparcie dla biznesu.

  • ZWOLNIENIE Z CZYNSZU

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w lokalach należących do miasta i została ona ograniczona na skutek ogłoszenia stanu epidemicznego, mogą się ubiegać nawet o 100% zwolnienia z czynszu. Przewidziano także możliwość ubiegania się o obniżkę stawek czynszowych do 50% przez 3 miesiące po odwołaniu stanu epidemicznego. Najemcy lokali nieobjętych ograniczeniami mogą się ubiegać o czasowe obniżenie stawek o połowę.

  • ULGI W OPŁATACH ZA WODĘ

Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji proponuje przedsiębiorcom zwolnienie z opłat abonamentowych lub półroczne odroczenie terminu płatności za wodę.

  • PROLONGATA OPŁAT ZA UŻYTKOWANIE WIECZYSTE

Do 30 czerwca przedłużono termin wnoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego za rok 2020 oraz opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów zabudowanych.

  • ULGI W PODATKACH

Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o rozłożenie na raty lub odroczenie płatności podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych.

  • ZWOLNIENIE Z OPŁAT ZA OGRÓDKI GASTRONOMICZNE

Podmioty korzystające z tzw. ogródków gastronomicznych - zarówno położonych przy nieruchomości, jak i zajmujących pas drogowy – zostaną zwolnione z opłat na czas stanu epidemii.

Na co mogą liczyć mieszkańcy Chorzowa?

  • WYŁĄCZENIE PARKOMATÓW

W czasie pandemii koronawirusa parkomaty w Chorzowie będą nieczynne. To – zdaniem miasta – pozwoli na oszczędności w portfelach mieszkańców, którzy ze względu na koronawirusa, mogą się borykać z uszczupleniem domowego budżetu

  • ULGI W CZYNSZACH DLA POTRZEBUJĄCYCH

Mieszkańcy lokali należących ZK PGM mogą się ubiegać o 50% obniżkę czynszu na okres kolejnych 12 miesięcy. Oprócz tego w Ośrodku Pomocy Społecznej można się ubiegać o dodatek mieszkaniowy.

  • PROLONGATA OPŁAT ZA UŻYTKOWANIE WIECZYSTE

Do 30 czerwca przedłużono termin wnoszenia opłat za użytkowanie wieczyste oraz opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych w prawo własności.

Ponadto pod numerem 695 563 067 działa infolinia, na którą seniorzy mogą zgłaszać prośbę o pomoc w codziennych zakupach. Osoby w kwarantannie domowej mogą skorzystać z podobnej pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej – w tym celu należy zadzwonić pod numer 690 561 811 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 19.00) lub 884 898 756 (w dni wolne).

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon