Chorzowski Maraton Spisowy. Punkt będzie czynny przez 16 godzin!

Pozostał jeszcze tylko tydzień na to, by wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Zakończy się on 30 września 2021 r., a że jest obowiązkowy, to nie warto czekać na ostatnią chwilę. Okazja będzie w najbliższą sobotę, 25 września 2021 r, bo w całym kraju organizowane są maratony spisowe. Tak będzie również w Chorzowie.

Narodowy Spis Powszechny 2021

Chorzowski Maraton Spisowy odbędzie się w gmachu Urzędu Miasta. Punkt spisowy będzie czynny w sobotę, 25 września 2021 r., w godzinach 8.00 – 24.00.

- Spisać się możecie też w ciągu tygodnia. Wystarczy wcześniej umówić się dzwoniąc na numer: 32 416 59 13 – podkreślają urzędnicy z Chorzowa.

Spis powszechny, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje wszystkich osoby zamieszkujące na terenie Polski, w tym cudzoziemców. Obowiązkową metodą przekazania danych jest samospis internetowy, a uzupełniającymi: metoda wywiadu telefonicznego i wywiadu bezpośredniego.

Co grozi za brak udziału w spisie powszechnym?

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 jest obowiązkowy. Ustawa o statystyce publicznej przewiduje sankcje za odmowę wykonania obowiązku statystycznego. Może to być kara grzywny do 5 tys. złotych.

- Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie – mówi art. 57 ustawy.

Podobna kara grozi za przekazanie danych statystycznych po wyznaczonym terminie. O wiele surowsza kara grozi za podanie nieprawdziwych informacji. Według art. 56 ustawy o statystyce publicznej jest to przestępstwo, zagrożone karą do 2 lat więzienia.

Jakie pytania są w spisie powszechnym?

Pierwsze pytania, na które należy odpowiedzieć dotyczą podstawowych danych, takich jak: imię, nazwisko, płeć czy data urodzenia. Kolejne dotyczą m.in. zamieszkania, współdomowników czy relacji rodzinnych.

W kwestionariuszu osobowym trzeba odpowiedzieć m.in. na pytania o kraj urodzenia, obywatelstwo czy migracje. Pytania związane z charakterystyką demograficzno-społeczną dotyczą m.in. stanu cywilnego, wykształcenia, narodowości, używanego języka, wyznania czy ewentualnej niepełnosprawności.

W przypadku aktywności zawodowej pytania są bardzo szczegółowe. Dotyczą wykonywanej pracy, ewentualnego aktywnego jej poszukiwania czy możliwości podjęcia pracy w najbliższy dwóch tygodniach. W przypadku osoby pracującej należy podać miejsce wykonywania pracy czy rodzaj działalności firmy.

Jak zadeklarować narodowość śląską?

Spis powszechny jest także okazją do zadeklarowania narodowości śląskiej, o czym przypominają górnośląskie organizacje. Narodowości dotyczy pytanie nr 37 formularza spisowego. Pod nim wyświetla się lista narodowości i mniejszości etnicznych, które są ustawo uznawane przez państwo polskie. Ostatnią pozycją jest opcja odpowiedzi: „Inna” – wystarczy ją kliknąć i w polu dodatkowym wpisać „śląska”.

Po zadeklarowaniu narodowości śląskiej pojawi się możliwość wyboru drugiej narodowości lub tożsamości etnicznej, do której „odczuwa się przynależność”. Formularz dopuści możliwość deklarowania np. narodowości śląskiej i narodowości polskiej jednocześnie lub śląskiej i niemieckiej, albo śląskiej i czeskiej.

Ile osób w Chorzowie zadeklarowało narodowość śląską?

Podczas poprzedniego spisu powszechnego w 2011 roku narodowość śląską zadeklarowało blisko 847 tys. osób, w tym jako pierwszą 436 tys. Według tych danych Ślązacy to największa mniejszość narodowa w Polsce. Kolejne wskazania to narodowość kaszubska (ponad 232 tys. osób) i narodowość niemiecka (blisko 148 tys. osób). W Chorzowie 10 lat temu narodowość śląską wskazało ponad 37,7 tys. osób, co stanowiło 33,8% wszystkich deklaracji narodowościowych. Ile takich deklaracji będzie w tym roku?

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nocne zwiedzanie Urzędu Miasta Chorzów W tym roku w rycerskich klimatach

Nocne zwiedzanie Urzędu Miasta Chorzów

Chorzów ukraina zbiórka

Chorzów. Trwa zbiórka sprzętu dla walczących na froncie

Chorzów śmietnik

Nowe stawki za wywóz odpadów w Chorzowie

Nowy pingwin w śląskim zoo

W chorzowskim zoo wykluł się pierwszy pingwin!

Chorzow Katowicka 72

Był bank, będą mieszkania. Nowa inwestycja obok...

Chorzow hajducka

Kolejny etap przebudowy ul. Hajduckiej w...

Spis powszechny

Narodowy Spis Powszechny 2021 wydłużony. Co...