Chorzowski KajTeroz wypożyczony już prawie 43 tys. razy

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy działania rowery miejskie w Chorzowie zostały wypożyczone prawie 43 tys. razy. Najpopularniejszą stacją był punkt Park Śląski Pelikany, a najczęściej pokonywaną trasą odcinek pomiędzy ZOO i Elką w Parku Śląskim.

Kajteroz

Pandemia nieco wstrzymała system rowerów publicznych w Chorzowie i KajTeroz ruszył dopiero 9 maja. W ciągu dwóch miesięcy z jednośladów skorzystano już prawie 43 tys. razy. W systemie ciągle rejestrują się także nowi użytkownicy, w tym roku przybyło ich ponad 3,1 tys.

– Wiem, że mieszkańcy bardzo czekali na rozpoczęcie sezonu KajTeroz. Chorzowskie rowery miejskie wystartowały w maju i widać, że z tygodnia na tydzień liczba wypożyczeń rośnie, co bardzo mnie cieszy. Pamiętajmy jednak, że nadal borykamy się z epidemią koronawirusa, dlatego warto jeździć w rękawiczkach ochronnych czy myć lub dezynfekować ręce po przejażdżce, tak aby zminimalizować ryzyko jakiegokolwiek zakażenia – podkreśla prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Do systemu KajTeroz dołączyło już 28,3 tys. osób, które od startu sezonu dokonały prawie 43 tys. wypożyczeń. Tegoroczny rekord padł w niedzielę, 17 maja, kiedy z rowerów skorzystano 1 462 razy.

- W maju mieszkańcy Chorzowa wypożyczyli rowery prawie 14 800 razy, w czerwcu liczba ta wzrosła o blisko 65 %, co dało wynik przekraczający 22 800 przejazdów. W pierwszym tygodniu lipca chorzowianie skorzystali z jednośladów KajTeroz 5 100 razy – podsumowuje pierwsze 2 miesiące funkcjonowania systemu KajTeroz Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska.

Najbardziej topowe stacje Chorzowskiego Roweru Miejskiego to: Park Śląski Pelikany – ponad 2,8 tysięcy wypożyczeń, Park Śląski ZOO – 2,8 tysięcy i stacja Park Śląski Żyrafa – 2,4 tysięcy. Wśród najchętniej pokonywanych tras była droga między stacjami ZOO i Elka w Parku Śląskim – blisko 600 w obu kierunkach.

W Chorzowie do dyspozycji jest 460 rowerów

Do dyspozycji chorzowian jest 460 rowerów, w tym rowery standardowe, rowery wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci, rowerki dziecięce, tandemy i rowery familijne typu cargo. Dzięki kompatybilności z innymi systemami Nextbike Użytkownicy zarejestrowani w KajTeroz mogą wypożyczać rowery w miastach, w których operatorem jest Nextbike.

W ramach porozumienia z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią (GZM) na chorzowskich rowerach standardowych można dojechać m.in. również do Katowic, Sosnowca, Tychów i Siemianowic Śląskich. Tylko w maju rowery przejeżdżały między miastami ponad 4,4 tysięcy razy. Mieszkańcy najaktywniejsi byli na trasie z Katowic do Chorzowa przejechali 2 147 razy, w kierunku przeciwnym 2 096.

Jesienią ma być gotowa koncepcja Roweru Metropolitalnego

Tej jesieni ma być gotowa koncepcja jednego z największych w Europie systemu wypożyczania rowerów, nad którym pracuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Po unieważnieniu pierwszego przetargu, odwołaniu w drugim i przedłużającymi się procedurami spowodowanymi epidemią koronawirusa, właśnie udało się podpisać umowę na jej opracowanie.

- Dzięki uruchomieniu Roweru Metropolitalnego chcemy, żeby mieszkańcy uzyskali szeroki dostęp do zdrowego i ekologicznego środka transportu. W ten sposób chcemy również zachęcić do zmiany nawyków mobilnościowych, udowadniając wszystkim, że rower w mieście to znacznie efektywniejszy środek transportu na krótkie i średnie dystanse niż indywidualny samochód – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

Wstępnie planowano, że Rower Metropolitalny będzie w pełni elektryczny. Jednak po problemach z takimi systemami w innych miastach zweryfikowano te zamierzenia. Koncepcja, która ma być gotowa w ciągu trzech miesięcy, ma więc zawierać wiele różnych wariantów funkcjonowania systemu. Pod uwagę brany jest m.in. model mieszany, czyli jednocześnie rowery tradycyjne i elektryczne.

fot. KajTeroz

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szopka w Panewnikach

Szopka w Panewnikach jest największa w regionie

Maciej Franta przed Villą Reden

Rozmowa z Maciejem Frantą - projektantem Villi Reden

Kiełbasa z grilla

Najlepsza kiełbasa na grilla

Rzucanie palenia chorzow

W Światowy Dzień Bez Papierosa puść „fajki” z...

Niebieska ruda

Najlepszy fanklub Ruchu Chorzów 2020

Ch rower

Okrążyli Ziemię 21 razy! Ponad 860 tys. km na...

Mlodapara

Do urzędu zamiast do kościoła