Chorzowski Alstom zbuduje pociągi dla niemieckiego przewoźnika LNVG

Alstom podpisał wart blisko 760 mln euro kontrakt na dostawę 34 piętrowych pociągów EMU Coradia Stream High Capacity dla niemieckiego przewoźnika LNVG. Znaczna część tego zamówienia zostanie zrealizowana w Chorzowie.

Alstom

Produkcja wagonów dla niemieckiego przewoźnika ruszy w kwietniu przyszłego roku. Z chorzowskiej fabryki Alstom wyjedzie 68 gotowych wagonów jednopoziomowych oraz komponenty (podwozia i ściany boczne) do produkcji 86 wagonów dwupoziomowych. Umowa obejmuje również usługę serwisowania pociągów przez 30 lat oraz nieprzerwaną gwarancję na części zamienne.

Chorzowski Alstom był ważnym elementem oferty

- Zakład w Chorzowie był od samego początku zaangażowany w pracę nad tym strategicznym projektem. Możliwości produkcyjne i technologie dostępne w chorzowskiej fabryce były ważnym elementem postępowania przetargowego i opracowania oferty. Teraz wchodzimy w fazę przygotowawczą do uruchomienia produkcji wiosną przyszłego roku. Jesteśmy dumni, że istotna część zamówienia powstanie w polskiej fabryce - podkreśla dyrektor zarządzający Alstom Konstal Paweł Siwek, cytowany w komunikacie firmy.

Elektryczne zespóły trakcyjny Coradia Stream High Capacity, zamówione przez LNVG, mają konstrukcję modułową. Składają się z czterech członów - dwóch wagonów sterowniczych i dwóch wagonów pośrednich. Od grudnia 2024 roku te pociągi będą obsługiwały regionalną sieć kolejową Dolnej Saksonii - Expresskreuz Bremen/Niedersachsen (EBN), która łączy Bremę, Hanower, Oldenburg, Wilhelmshaven, Norddeich-Mole, Osnabrück i Bremerhaven.

Linię montażową pociągów Coradia Stream uruchomiono w Chorzowie jesienią 2018 r. Był to efekt umowy z największym przewoźnikiem pasażerskim w Holandii. Spółki Nederlandse Spoorwegen zamówiła 79 pociągów, a wartość kontraktu wyniosła 800 mln euro. Wcześniej w chorzowskim Alstomie powstawały m.in. pociągi metra dla Dubaju i Emiratów Arabskich.

Wcześniej pisaliśmy:

Gigantyczny kontrakt dla Alstomu! Zakład w Chorzowie zbuduje 100 pociągów dla Kolei Duńskich!

Chorzów: Alstom zapowiada rozbudowę zakładu

fot. Alstom

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon