Chorzowska tężnia już działa po zimowej przerwie. Przez rok będzie miała patrona

Tężnia solankowa na Placu Hutników w Chorzowie ruszyła po zimowej przerwie. Ma też swojego patrona. Przez najbliższy rok będzie nosiła imię Mirka Breguły, wokalisty zespołu Universe – tak zdecydował zwycięzca aukcji WOŚP.

Chorzowska tężnia solankowa trafiła na aukcję tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zakładała ona, że zwycięzca na rok wybierze dla niej patrona. Z tej aukcji na konto WOŚP trafiło 5 733 zł, a najwyższą kwotę zaoferował Tomasz Kazik, chorzowianin mieszkający w Amsterdamie.

Tężnia solankowa im. Mirka Breguły

Zwycięzca aukcji zdecydował, że tężnia na Placu Hutników przez najbliższy rok będzie nosiła imię Mirka Breguły, lidera chorzowskiego zespołu Universe, który zmarł tragicznie w 2007 r.

W niedzielę, 20 marca 2022 r., tężni uroczyście nadano imię Mirka Breguły. Przez najbliższy rok będzie o tym informować tabliczka, która odsłonił prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Podczas uroczystości wystąpił także Henryk Czich, współzałożyciel zespołu Universe, który zaśpiewał kilka piosenek skomponowanych przez Bregułę.

Mirek Breguła ma w Chorzowie pomnik i rondo swojego imienia

Tężnia na Placu Hutników to kolejne miejsce w Chorzowie, które upamiętnia Mirka Bregułę. Od 12 lat na Placu Piastowskim stoi pomnik tragicznie zmarłego lidera zespołu Universe. W ubiegłym roku jego imieniem nazwano rondo u zbiegu ulic Siemianowickiej i Bojarskiego w Chorzowie Starym.

Mirosław Breguła założył zespół Universe wspólnie z Henrykiem Czichem w 1981 r. Zespół szybko zyskał dużą popularność, a charakterystyczny głos Breguły był jego znakiem firmowym. Muzyk sam komponował i aranżował większość utworów zespołu, był też autorem ponad 150 tekstów.

Do 2000 r. wraz z Henrykiem Czichem nagrał 11 albumów, a zespół Universe cały czas koncertował. Występował nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Niemczech, USA i na Kubie. Później artysta rozpoczął karierę solową, którą przerwał nowotwór krtani. Swój ostatni koncert dał w Teatrze Rozrywki w październiku 2007 r., gdzie wystąpił z Andrzejem Lampertem i zespołem PIN.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon