Chorzowska Szkoła Podstawowa nr 39 do likwidacji?

W Chorzowie rozgorzała dyskusja o planach likwidacji Szkoły Podstawowej nr 39 na Cwajce. Kilka dni temu do Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców szkoły wpłynęło pismo z prośbą o opinię w związku z przygotowywanym projektem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji szkoły. To wywołało zapowiedź protestów, a w końcu miasto wydało oświadczenie w tej sprawie.

Chorzow SP 39

Skierowane do Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 39 w Chorzowie pismo nosi datę 18 stycznia 2021 r. i zostało podpisane przed dyrektor Wydziału Edukacji chorzowskiego Urzędu Miasta, Beatę Kabzę. Jego treść jest bardzo krótka:

W związku z przygotowywanym projektem uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 39 im. Józefa Lompy przy ul. 11 listopada 21 w Chorzowie proszę o opinie w przedmiotowej sprawie.

Będą protesty przeciw likwidacji szkoły na Cwajce

Na pismo odpowiedziała grupa Chorzów to MY. W oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych piszą m.in., że sprzeciwiają się planom likwidacji szkoły w dzielnicy, która wymaga wsparcia i zrozumienia.

- Dla nas, chorzowian i mieszkańców Chorzowa, ludzi którym po prostu na Chorzowie zależy, jest nie do zaakceptowania fakt likwidacji tej placówki. Otrzymaliśmy wiele wiadomości w tej sprawie i możecie być pewni, że będziemy protestować przeciwko działaniom Urzędu Miasta. Z tego miejsca wzywamy o opamiętanie się – czytamy w oświadczeniu.

Oświadczenie podpisane zostało przez Szymona Michałka, Artura Żurka i… Magdalenę Sekułę. Co ciekawe Magdalena Sekuła przez wiele lat była jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Andrzeja Kotali – m.in. jako jego pełnomocnik.

Urząd Miasta Chorzów: Do Szkoły Podstawowej nr 39 trzeba sporo dopłacać

W końcu oświadczenie w sprawie planów likwidacji Szkoły Podstawowej nr 39 wydał Urząd Miasta Chorzów. Podkreśla w nim, że żadna decyzja jeszcze nie zapadła, ale jest to jeden z proponowanych scenariuszy w związku z rosnącymi kosztami edukacji.

Chorzowski Urząd Miasta podkreśla, że podstawówka na Cwajce jest jedną ze szkół, do których trzeba najwięcej dopłacać. Według informacji podanych w oświadczeniu miasta jej działanie w minionym roku kosztowało ponad 2,3 mln zł, a subwencją na tę szkołę wyniosła tylko ponad 1,3 mln zł. Wylicza też, że SP nr 39 ma tylko osiem oddziałów i wskazuje najmniejszy potencjał do rozwoju „bazy i infrastruktury”. Nie posiada m.in. sali gimnastycznej i nie ma możliwości, aby ją tam wybudować. Podczas gdy w okolicy modernizowane są szkoły z obiektami sportowymi.

Biorąc pod uwagę argumenty przedstawione przez Urząd Miasta Chorzów, to wydaje się, że wyrok na chorzowską Szkołę Podstawową nr 39 już zapadł. Nie wiadomo tylko kiedy zostanie wykonany.

fot. Google Street View

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon