Chorzowska szkoła organizuje Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Bieg pamieci

Już po raz drugi chorzowski Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko, dla upamiętnienia marszów śmierci z obozu Auschwitz-Birkenau, organizuje Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. W tym roku do organizacji włączył się katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

II Bieg pamięci ze Światłem Pokoju ruszy 21 stycznia. Wydarzenie ma przede wszystkim upamiętnić 76. rocznicę marszu śmierci na trasie Oświęcim – Gliwice. Z powodu pandemii tegoroczny bieg będzie miał inną formułę niż poprzednio.

- Rok temu trasę z Oświęcimia do Gliwic przebyła w sztafetach młodzież z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic przy wsparciu policjantów Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach i innych śląskich miast. Tegoroczne wydarzenie w sporej części zostanie przeniesione do internetu – informuje katowicki oddział IPN.

Biegiem upamiętnią marsz śmierci na trasie Oświęcim - Gliwice

W tym roku trasę biegu z Oświęcimia do Gliwic przemierzą jedynie nauczyciele ze wspomnianych sześciu miejscowości, m.in. z Chorzowa. Jak dodaje IPN wzorem poprzedniej edycji połączą dziewięć miejsc na trasie biegu symbolicznym ogniem pokoju pobranym wczesnym rankiem spod obozowej ściany śmierci w Oświęcimiu.
Relację z tego biegu będzie można obejrzeć w internecie. Na facebook’woym profilu Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, od 22 do 24 stycznia, opublikowanych będzie dziewięć filmów z trasy Oświęcim – Gliwice.

- Odcinki filmowe będą, obok relacji, ładunkiem wiedzy na temat marszów śmierci ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci w Oświęcimiu, Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach, które realizatorzy projektu łączą światłem pokoju. Każdy z odcinków opatrzony będzie pytaniami konkursowymi z atrakcyjnymi nagrodami – informuje IPN.

Z kolei 28 stycznia 2021 roku w chorzowskim Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko odbędzie się sesja popularno–naukowa, która podsumuje projekt biegu. Odbędzie się także tam także premiera filmowego reportażu i spotkanie z jednym ze świadków historii. Będzie to także okazja do wręczenia nagród konkursowych. Jak informuje IPN w zależności od sytuacji epidemiologicznej konferencja będzie miała charakter hybrydowy lub w całości zostanie przeprowadzona online.

fot. FB/Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzow przejscie na flocie

Chorzów: Przejście podziemne na Flocie znów do remontu?

Drogeria hazard

Wyjątkowa drogeria w Chorzowie Batorym

Willa redena wizualizacja

Chorzów: Willa Redena, czyli czarny apartamentowiec wśród...

Chorzow amelung

Chorzów Amelung. Miejsce wypoczynku i rekreacji

Niebieskie bajtle

Blisko 80 tys. zł dla najmłodszych piłkarzy Ruchu Chorzów

Chorzow muzeum hutnictwa

Budowa Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zakończona!

Policja emblemat

Chorzów: Kradzież na budowie z narkotykami w tle