Chorzowscy radni apelują do premiera

Chorzów jest jednym z miast, które nie otrzymało wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miejscy radni na ostatniej sesji zdecydowali, by wystąpić w tej sprawie z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego.

UM Chorzow

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Do gmin województwa śląskiego trafi z tego funduszu 1,3 mld zł, ale nie do Chorzowa. Nasze miasta nie uzyskało żadnego wsparcia, choć złożyło dwa wnioski o dofinansowanie (o czym pisaliśmy TUTAJ).

Radni apelują o przekazanie pieniędzy na inwestycje w Chorzowie

Władze Chorzowa już wcześniej zapowiedziały, że będą prosiły o wyjaśnienia i podanie kryteriów, którymi się kierowano przy odrzuceniu wniosków. Teraz także chorzowscy radni przyjęli uchwałę „w sprawie wystąpienia z apelem o przekazanie dla Miasta Chorzów środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych”. W uchwale czytamy o przekazaniu środków na realizację następujących inwestycji:

  1. przebudowa DK79 w rejonie ul. Metalowców, Krakusa w Chorzowie
  2. budowa Stadionu Ruchu Chorzów – Etap I
  3. modernizacja obiektów MORiS w Chorzowie

Ile z rządowego funduszu dostały inne miasta?

W przeciwieństwie do Chorzowa wszystkie okoliczne miasta otrzymały rządowe wsparcie. Najwięcej, bo aż 28 mln zł, trafiło do Świętochłowic, które za te środki zbudują m.in. nowe boisko i halę widowiskowo-sportową. Zyskały także pozostałe miasta graniczące z Chorzowem: Siemianowice Śląskie - ponad 20 mln zł, Ruda Śląska - ponad 19 mln zł, Bytom - 15 mln zł, Katowice – 13,5 mln zł, a Piekary Śląskie - 600 tys. zł.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon