Chorzowianka oszukana na OLX i WhatsApp. Straciła kilka tysięcy złotych!

O oszustwie związanym z platformą sprzedażową OLX oraz komunikatorem WhatsApp policja ostrzega już od wielu miesięcy. Mimo to ta metoda nadal jest skuteczna, a mieszkanka Chorzowa straciła w ten sposób prawie 5 tys. złotych!

112

Platforma OLX oraz komunikator WhatsApp są wykorzystywane przez oszustów w celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych. Policja oraz media wielokrotnie przestrzegały o tej metodzie. O takich kradzieżach pisaliśmy także na chorzowski.pl.

Nadal są jednak osoby, które są ofiarami takich przestępstw. Tak było w przypadku mieszkanki Chorzowa, która w niedzielę, 10 października 2021 r., zawiadomiła policję o kradzieży prawie 5 tys. złotych z jej prywatnego konta bankowego.

- Dane autoryzujące przekazała oszustom, wpisując je w podesłanym przez „kupującego” linku. Apelujemy o rozwagę i ostrożność – czytamy w komunikacie chorzowskiej policji.

Na czym polega oszustwo związane z OLX i WhatsApp?

Cyberprzestępcy kontaktują się z osobą, która oferuje towar do sprzedaży na platformie OLX. Za pośrednictwem komunikatora WhatsApp wysyłają link do strony udającej OLX, która rzekomo pozwala na finalizację transakcji. Przestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu dane swojej karty, by – jak twierdzą – otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Policja przypomina, że schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie. Na platformie OLX ktoś sprzedaje np. sukienkę. „Zainteresowana” osoba kontaktuje się przez WhatsApp i następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny i itp. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności. Jeśli wypełnione zostaną zawarte tam rubryki, oszuści przejmują konto bankowe.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pijany bez opon

Miał ponad 2 promile i jechał na samych felgach

Chorzowska policja ma nowe radiowozy z napędem hybrydowym

Chorzowska policja ma nowe radiowozy z napędem hybrydowym

Chorzów pożar w zakładzie Novichem

Pożar w firmie Novichem w Chorzowie. Jakie były przyczyny?

Chorzów złodzieje

Złodzieje wyłudzili kredyty na skradzione dokumenty

Pieniądze

Wyłudzili pieniądze z tarczy antykryzysowej

Więzienie

Wpadł po 6 latach ukrywania

Natalia radionova

Poszukiwana Natalia Radionova z Chorzowa