Chorzów ZOO: Nowy dom dla żółwia sępiego

W chorzowskim ZOO przebudowano terrarium dla żółwia sępiego. Zwierzę ma teraz większy basen z kaskadą i nowy wystrój swojego domu.

Chorzow zoo terrarium

Żółw sępi ma swojej terrarium w słoniarni Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Do tej pory dzielił je z innym gatunkiem żółwia, związanego ze środowiskiem wodnym – żółwiem matamata. W ostatnich latach oba osobniki znacznie urosły i podzielone terrarium było dla nich zbyt małe.

- Mając na uwadze dobrostan zwierząt i chęć zapewnienia im jak najlepszych warunków, zdecydowano o przebudowie terrarium. Ograniczona powierzchnia nie pozwalała na zapewnienie odpowiednich warunków dla dwóch tak dużych żółwi, w związku z czym podjęto decyzję o ograniczeniu hodowli do jednego z dwóch gatunków i zapewnienie mu większej przestrzeni – informuje chorzowskie ZOO.

Żółw sępi większość dnia spędza w wodzie

Dwie niezależne części terrarium zostały połączone, a stare misy basenowe rozebrano. Dom żółwia sępiego ma teraz także nowy wystrój. Ten gatunek większość dnia spędza zanurzony w wodzie, więc zasadniczą część nowego terrarium zajmuje basen.

- Jego misa została zaprojektowana tak, by pozwolić zwierzęciu na regulację poziomu zanurzenia. W tym celu konieczne było jego pogłębienie i przedłużenie. Nowy basen wyposażono w kaskadę wraz ze specjalnym systemem filtracji i ogrzewania wody - dodaje ZOO.

W terrarium wymieniono także szyby i oświetlenia, a jego elewację i misę basenową pokryto sztuczną skałą, imitującą naturalną nawierzchnię. Dzięki nowej roślinności wnętrze zbliżone jest teraz do warunków naturalnych, w których żyje żółw sępi. Modernizację terrarium dofinansowano ze środków z 1% podatku przekazanych na rzecz Śląskiego Ogrodu Zoologicznego za pośrednictwem Fundacji Park Śląski.

fot. FB/Śląski Ogród Zoologiczny

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon