Chorzów znów uwolni czytanie

W najbliższy piątek, 18 września, w Chorzowie rozpocznie się tegoroczna edycja akcji „Wolność czytania” – informuje chorzowski magistrat. Będą m.in. spotkania z prof. Ryszardem Koziołkiem, Martą Matyszczak i Dariuszem Zalegą oraz coś dla miłośników komiksu.

Ksiazka

Pierwszym gościem „Wolności czytania” będzie prof. Ryszard Koziołek, znany literaturoznawca oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie odbędzie się 18 września o godz. 15.00 w Restauracji „Literacka” przy ul. Sienkiewicza. Prof. Koziołek w rozmowie z Michałem i Kacprem Łukowiczami rozwinie temat „Jak myśleć literaturą”.

W poniedziałek, 21 września, o godz. 18.00 w Księgarni Dopełniacz na chorzowskim Rynku odbędzie się spotkanie z Martą Matyszczak, autorką powieści „Las i ciemność” z serii „Kryminały pod psem”. Dwa dni później, 23 września, o godz. 18.00 w I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie gościł będzie Dariusz Zalega, który w „Zbuntowanym Śląsku” opisał losy Ślązaków walczących w hiszpańskiej wojnie domowej po stronie armii republikańskiej.

Chorzowski Rynek opanują komiksy i fantastyka

- Wielką atrakcją będzie zapewne impreza planowana na 26 września pod hasłem "Rynek komiksu i fantastyki". Będą konkursy z nagrodami, pokazy, warsztaty, spotkania autorskie oraz pokaz filmu, powstałego na motywach komiksu - czytamy w informacji chorzowskiego magistratu.

Kolejne wydarzenie zaplanowano z myślą o najmłodszych miłośnikach książek. W Chorzowskim Centrum Kultury, 4 października, odbędzie się spektakl „Księga dżungli”, podczas którego – jak zapewniają organizatorzy – nie zabraknie literackich niespodzianek.

Rok 2020 to Rok Leopolda Tyrmanda, więc podczas „Wolności czytania” nie może zabraknąć autora „Złego”, ale w kontekście… muzyki. W Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu 21 października, o godz. 17.00 odbędzie spotkanie z Pawłem Brodowskim, redaktorem naczelnym „Jazz Forum”, który opowie o zamiłowaniu do jazzu tego znakomitego pisarza i publicysty.

W tym roku w Chorzowie nie będzie zbiórki książek

- Ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia epidemiologiczne, jesteśmy zmuszeni zrezygnować tym razem ze zbiórki i bezpłatnej dystrybucji książek – mówi Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki, pomysłodawca akcji „Wolność czytania”.

Program tego swoistego festiwalu książki w Chorzowie – jak zapewniają jego organizatorzy – będzie na bieżąco rozszerzany.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon