Chorzów w trzech wymiarach. Wirtualna rzeczywistość w miejskim muzeum

„Blisko – najbliżej”, „Miasto z lotu ptaka” i „Ruch Chorzów” – to trzy scenerie wirtualnej rzeczywistości przygotowane przez chorzowskie muzeum. Na taki „spacer” będzie się można wybrać już w najbliższy weekend.

Projekt „Wirtualnego Muzeum” to pomysł mieszkańców miasta. Został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Chorzowa w 2020 r., a dzięki oddanym głosom skierowany do realizacji.

Na wirtualny historyczny spacer można się wybrać korzystając z gogli wirtualnej rzeczywistości (w Oddziale Historii Miasta i Regionu Muzeum Hutnictwa, przy ul. Powstańców 25), a także na stronie internetowej muzeum oraz aplikacje na telefony komórkowe i tablety.

– To kolejny, bardzo ciekawy projekt, zrealizowany dzięki mieszkańcom, którzy zgłosili go do Budżetu Obywatelskiego. Zachęcam wszystkich chorzowian do składania równie interesujących propozycji podczas tegorocznej edycji BO. Mam nadzieję, że tego typu inicjatyw z roku na rok będzie w mieście przybywać – mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

„Wirtualne Muzeum” na Święcie Miasta

Z prezentacją „Wirtualnego Muzeum” można się będzie zapoznać w sobotę, 11 czerwca 2022 r, podczas Święta Miasta. W godzinach 16.00-19.00 na stanowisku w Grubie Bluesa w Sztygarce (obok Szybu Prezydent) czekać będą jego autorzy.

- Nasze muzeum zajmuje się pamięcią miasta. Echa przeszłości odbijają się w naszym codziennym życiu. Zapraszamy do wejścia w nowy wymiar historii. Dzięki technologii VR możemy lepiej poznać to, co było. W „Wirtualnym Muzeum” zobaczymy Chorzów sprzed lat, rozegramy mecz na Stadionie Ruchu Chorzów, a nawet wejdziemy do wnętrza dzieła sztuki – zachęca Adam Kowalski, Dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Zaplanowano także spotkanie dotyczące widoku, który rozciąga się z Szybu Prezydent połączone z prezentacją „Wirtualnego Muzeum”. Będą też „spacery z mobilniokiem” po ulicach Chorzowa Starego z wykorzystaniem przygotowanej aplikacji.

Od niedzieli „Wirtualne Muzeum” dla każdego

Od niedzieli, 12 czerwca 2022 r., dostępne będzie stacjonarne stanowisko „Wirtualnego Muzeum” (gogle VR i ekran dotykowy) w siedzibie Oddziału Historii Miasta i Regionu Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (ul. Powstańców 25) w godzinach:

  • wtorek–piątek 10.00–17.00
  • niedziela 13.00–18.00

Ze stanowiska można korzystać bezpłatnie, trzeba jednak wcześniej telefonicznie zarezerwować termin, pod nr 32 241 31 04 w.103. Przewidywany czas korzystania ze stacjonarnego stanowiska to sesja trwająca maksymalnie do 30 minut. Dostępne jest zwiedzanie w opcji indywidualnej lub rodzinne (grupa od 2 do 5 osób).

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon