Chorzów Vinyl Festival 2023. Kosmiczna edycja w Planetarium Śląskim

Przed nami kolejna edycja Chorzów Vinyl Festivalu. W tym roku będzie to edycja wyjątkowa, bo kosmiczna. Większość wydarzeń obędzie się w Planetarium Śląskim.

Chorzów Vinyl Festival 2023 Kosmiczna edycja w Planetarium Śląskim

Kosmiczna edycja Vinyl Festivalu odbędzie się w Planetarium Sląskim w sobotę, 9 września 2023 r. Start o godz. 11.00, a zakończenie zaplanowano na godz. 21.00. Poza biletowanymi seansami w Sali Planetarium wstęp jest wolny. Z kolei na wydarzenia w Sali Idei i Sali Inspiracji obowiązuje rezerwacja miejsc.

Giełda płytowa i spotkania z pasjonatami winyli

Vinyl Festival to m.in. wielka giełda płytowa, a w tym roku będą też kasety, książki, czasopisma i winylowe gadżety. Wśród wystawców będą m.in.: A1-Rock (Cieszyn), AC Records (Sulęczyno/Gdynia), Antena Krzyku (Rzeszów), Antykwariat Grochowski (Warszawa), Audio Cave (Kraków), GAD Records (Sosnowiec), Święty Spokój (Lublin), Trzaski (Biała Podlaska), Winyl Market (Warszawa), Galtoks (Katowice).

W Strefie Spotkań pojawią się pasjonaci winyli:

  • 11.30 - Marcin Bąkiewicz (Antyradio) - Winyle kiedyś a dziś - z perspektywy fanów i radiowców
  • 13.00 - Małgorzata Witowska (Biblioteka Śląska) - Co było przed streamingiem?
  • 15.00 - Jakub Krzyżański i Marcin Mieszczak (Psychosonda) - O odwadze w muzyce
  • 16.30 - Wojtek Kozielski i Arek Marczyński (Antena Krzyku) - Polska scena niezależna
  • 18.00 - Bartek Gruchlik i Andrzej Prugar (Radio Katowice) - Od estrady przez rock po hip-hop. Historia studia nagrań Radia Katowice.

Wstęp na spotkania jest wolny, bez ograniczeń. Poprowadzi je Adam Dobrzyński z Polskiego Radia. Każde spotkanie zakończone zostanie prostym konkursem z atrakcyjnymi nagrodami dla uczestników.

Winylowe audycje i pokazy specjalne z muzyką z winyli

W Sali Idei zaplanowano odsłuchy zestawu audio hi-end dostarczonego przez Krzysztofa Majchrzaka/MEDIA-HIT wraz z winylowymi audycjami tematycznymi prowadzonymi przez Bogusława Ziębowicza/VINYLHOUSE. Będą to m.in. ważne polskie płyty, ścieżka dźwiękowa z filmu „Star Wars”, muzyka elektroniczna i kobiety w polskim rocku. Z kolei w Sali Inspiracji odbędą się autorskie warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku od lat 3 do 10 organizowane przez EDUMUZARTE.

W Sali Planetarium zaplanowano pokazy specjalne z muzyką odtwarzaną z winyli. Na początek „W stronę gwiazd”, czyli kosmiczna podróż z przebojami światowych gwiazd muzyki rozrywkowej, prezentowanej z płyt winylowych, wraz z wizualizacją przy użyciu najnowszej technologii zainstalowanej w Śląskim Planetarium. W programie m.in. Elton John, David Bowie, Adele, Vangelis, Enya, Roxy Music i Electric Light Orchestra.

Później zaplanowano kilka seansów z okazji 50 rocznicy wydania płyty „The Dark Side Of The Moon” zespołu Pink Floyd. Będzie to odsłuch słynnego albumu winylowego połączony z opowieścią na temat ciemnej strony księżyca i wizualizacją przy użyciu najnowszej technologii zainstalowanej pod 23 metrową kopułą Planetarium - Śląskiego Parku Nauki.

W ramach Chorzów Vinyl Festivalu dzień wcześniej, 8 września 2023 r. w chorzowskiej Sztygarce zaplanowano wieczór z grupą JAZZ Q, legendą czeskiego fusion prowadzoną przez Martina Kratochvila. Będzie koncert, spotkanie z muzykami i prapremiera albumu winylowego „Live Plzen 1980”.

Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie z nagrodą architektoniczną tygodnika Polityka. "Jak laboratorium szalonego profesora"

Autor: Redakcja

30/05/2023

Chorzów. Dzień Kartofla w skansenie 17 września 2023 r

Może Cię zainteresować:

Zapowiada się bardzo smaczna impreza. Dzień Kartofla w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

05/09/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon