Chorzów. Tężnia niedaleko Rynku już czynna po przerwie. Można się inhalować (ale przez maseczkę)

Chorzowska tężnia solankowa, położona w pobliżu Rynku, znowu zaczęła działać, po zimowej przerwie. Choć chcących zażyć inhalacji solanką w konfuzję wprawiła tabliczki z napisem "tężnia nieczynna". Po naszej interwencji, w piątek 9 kwietnia tabliczki zostały usunięte i już bez obaw można korzystać ze zbawiennych funkcji tężni. Choć niestety solankę można wdychać tylko przez maseczkę, bo tężnia znajduje się w miejscu publicznym, a przy tym skwer nie jest parkiem.

Pierwsza tężnia w Chorzowie jest położona na placu Hutników, tuż przy pomniku Redena, i rzut kamieniem od Rynku oraz estakady nad Rynkiem, którą przebiega ruchliwa DK 79. Tężnia została uruchomiona w czerwcu 2020 r. Na czas zimy 2020/2021 została jednak zamknięta. Ale już od początku kwietnia 2021 r. działa znowu.

"Miejsce sprzyja wypoczynkowi, a szum wody uspokaja i daje ochłodę" - zachęcają urzędnicy.

Koszt rewitalizacji skweru na placu Hutników wraz z budową tężni wyniósł ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata), ale – jak informuje chorzowski Urząd Miasta - został pomniejszony o kary nałożone na wykonawcę, który znacząco spóźnił się z wybudowaniem tężni. Kiedyś to miejsce było pętlą nieistniejącej już linii tramwajowej nr 12 do Siemianowic Śląskich (co zresztą upamiętnia mozaika - z błędem, bo zamiast "linii" napisano "lini" - oraz chodnik poprowadzony po śladzie torów tramwajowych).

Wcześniej pisaliśmy:

Tężnia w Chorzowie w końcu działa. W tle konflikt miasta z wykonawcą

Władze miasta od początku podkreślały, że tężnia solankowa w Chorzowie to nawiązanie do historii. W latach 1815 – 1850, przed gwałtownym rozwojem przemysłu, ówczesna Królewska Huta (Königshütte) była uzdrowiskiem. Żelazowo-siarczanowe wody lecznicze wydobywano z szybu kopalni „Król”. Pamiątką po tym okresie w historii miasta jest ulica Starego Zdroju.

Wątpliwości budzi jednak lokalizacja tężni. Stanęła bowiem tuż obok chorzowskiej estakady i jednej z najbardziej ruchliwych dróg w regionie, czyli DK 79. Sens jej budowy na Placu Hutników negował nawet wykonawca tężni. J

Mieszkańcy Chorzowa kąpią się w tężni solankowej? Potrzebny jest regulamin

fot. Katarzyna Pachelska

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów tężnia solankowa

Chorzowska tężnia już działa i ma patrona

Punkt Chorzów Rynek

Specjalne stanowiska w pawilonie na Rynku dla uchodźców

Planetarium Śląskie nowy projektor

Nowy projektor w Planetarium Śląskim

Nowy pingwin w śląskim zoo

W chorzowskim zoo wykluł się pierwszy pingwin!

Chorzów zoo wydra

Wydra Peri wróciła na wybieg chorzowskiego zoo

Magazyn sledczy

Magazyn Śledczy Anity Gargas na tropie afer w...

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....