Chorzów świeci nowocześnie i ekologicznie

Będzie ekologicznie i oszczędnie. Zakończyła się wymiana ponad 700 latarni ulicznych na terenie Chorzowa – informuje chorzowski magistrat. Koszt tej inwestycji to ponad 3,2 mln złotych.

Chorzow nowe oswietlenie

W sumie wymieniono 737 opraw oświetleniowych w ponad 30 lokalizacjach na terenie Chorzowa. W miejsce starych lamp pojawiło się nowoczesne i ekologiczne oświetlenie ledowe. Zdemontowano m.in. charakterystyczne lampy w kształcie kul, które oświetlały ulicę Wolności. Całkowity koszt inwestycji to ponad 3,2 mln zł, Unia Europejska wsparła projekt kwotą ponad 2,5 mln zł.

- Wszędzie tam, gdzie miasto jest właścicielem oświetlenia, systematycznie dokonujemy wymiany lamp na energooszczędne i ekologiczne. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, wymienione zostały lampy nie tylko na Ulicy Wolności, ale także w parkach i na skwerach. Mieszkańcy z pewnością odczują zmianę, we wszystkich tych miejscach będzie jaśniej i bezpieczniej - podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Oświetleniem w Chorzowie będzie sterował inteligentny system

Jak dodają chorzowscy urzędnicy wymianie oświetlenia na technologię LED towarzyszyły także inne prace: remonty lub wymiana słupów latarń czy konfiguracja zasilania i sterowania. Latarnie zostały także podpięte do systemu inteligentnego sterowania. Oznacza to, że w większości nowych opraw oświetleniowych natężeniem oświetlenia będzie można sterować i dostosowywać je do aktualnych warunków.

fot. UM Chorzów

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon