Chorzów spadł w rankingu inwestycyjnym!

Pismo „Wspólnota” opublikowała ranking liderów inwestycji wśród samorządów. Chorzów w tym zestawieniu wypadł o wiele gorzej niż poprzednio.

Ch wolka

Chorzów zdecydowanie nie należy do liderów inwestycji. W „Rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów 2017 – 2019” opublikowanym przez pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota" nasze miasto zajęło dopiero 33. miejsce wśród miast na prawach powiatu. To o 10 pozycji niżej niż w rankingu za lata 2016 - 2018, ale powrót do miejsca z lat 2015 - 2017.

Najlepsi na inwestycje przeznaczają cztery razy więcej niż Chorzów!

Według rankingu Chorzów w minionych trzech latach, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, przeznaczył na inwestycje ponad 879 zł. W Świnoujściu, które jest numerem jeden wśród miast na prawach powiatu, było to 3600 zł – to aż cztery razy więcej niż w naszym mieście! Liderzy inwestycji wśród miast naszego regionu to: Gliwice (4. miejsce), Rybnik (7. miejsce) i Tychy (8. miejsce). Gorzej od Chorzowa wypadły m.in.: Bytom (43. miejsce), Siemianowice Śląskie (44. miejsce), Mysłowice (45. miejsce). Ostanie miejsce wśród miast na prawach powiatu zajęły Świętochłowice, które na inwestycje wydały zaledwie 276 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Brano pod uwagę wydatki z ostatnich trzech lat

Ranking inwestycyjny „Wspólnoty” publikowany jest od blisko 20 lat i – jak podkreślają jego autorzy – jest jednym z najbardziej przejrzystych zestawień. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach.

- W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu (…) Poza wydatkami zapisanymi w budżecie staramy się uwzględniać także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne – informuje „Wspólnota”.

Bardzo słaba pozycja województwa śląskiego!

W kategorii województw śląskie zajęło ostatnią pozycję! Nasz samorząd wojewódzki na inwestycje wydał nieco ponad 82,5 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W najlepszym województwie, czyli podlaskim było to aż 367, 28 zł i jest to spadek o jedno miejsce w porównaniu z poprzednim rankingiem. Wśród miast wojewódzkich Katowice zajęły 13 miejsce, o trzy oczka wyżej niż poprzednio. Na inwestycje wydały średnio 1454 zł per capita. Najlepsze było Opole, gdzie te wydatki przekroczyły 2196 zł.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Park slaski elka

Wielkanoc 2021 w Parku Śląskim. Jakie atrakcje...

Slasko fana

Narodowy Spis Powszechny 2021: Jak zadeklarować...

Basen chorzow

Gdzie na basen w Chorzowie?

Smieci w chorzowie

Mieszkańcy Chorzowa oszukują na śmieciach?...

Muzeum hutnictwa chorzow

Wystawa w chorzowskim Muzeum Hutnictwa będzie...

Chorzow centrum przesiadkowe

Stacja kolejowa Chorzów Rynek? Jest list do...

Chorzow planetarium budowa

Chorzów: Planetarium Śląskie ma już 65 lat!