Chorzów: Smutna wiadomość z ZOO. Zmarł Baltazar, jedno z najstarszych zwierząt w ogrodzie

Jesienią skończyłby 57 lat, ale zmarł nagle w piątek, 12 lutego. Śląski Ogród Zoologiczny poinformował o śmierci Baltazara – kondora wielkiego, który od 16 lat zamieszkiwał w chorzowskim ZOO.

Kondor wielki

Baltazar, czyli kondor wielki z chorzowskiego ZOO wykluł się 6 listopada 1964 r, w nieistniejącym już dzisiaj argentyńskim ogrodzie zoologicznym Jardin Zoologico Municipal Rosario. Dwa lata później trafił do Gdańska, a od 2005 r. mieszkał w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Był tam jednym z najstarszych zwierząt, jesienią skończyłby 57 lat.

- Jako jeden z największych latających ptaków świata wprawiał nas w zachwyt i budził podziw. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych ptasich mieszkańców naszego zoo. Odszedł od nas nagle, z powodu niewydolności krążenia – informuje chorzowskie ZOO.

Symbol wybrzeży Ameryki Południowej

Kondor wielki (Vultur gryphus) jest symbolem terenów górskich i wybrzeży Ameryki Południowej. Rozpiętość jego skrzydeł sięga ponad 3 m, a podczas lotu potrafi się wznieść na wysokość 7 km. Ma zazwyczaj czarne upierzenie, a samce nad dziobem mają „grzebień”, czyli mięsisty wyrostek. Kondory wielki słyną z długowieczności – dożywają nawet do 80 lat.

fot. Śląski Ogród Zoologiczny/Wojciech Żuchowicz

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon