Chorzów: Skansen ma nowych mieszkańców

Skansen w Chorzowie ma dwójkę nowy mieszkańców. To dwa konie rasy śląskiej – Barcelona i Pirat.

Skansen konie

Od kilku dni w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, czyli popularnym skansenie, przebywa dwójka nowych mieszkańców. To dwa konie rasy śląskiej – sześcioletnia klacz Barcelona i pięcioletni wałach Pirat.

- Jak zapewne świetnie się domyślacie minione dni były przeznaczone na aklimatyzację i oswajanie się z nowym dla naszych nowych „znajomych” miejscem, dlatego też o naszych nowych przyjaciołach dajemy znać z delikatnym opóźnieniem – informuje chorzowski skansen.

Skąd się wzięły konie śląskie?

Koń śląski (niem. Schlesisches Warmblut) wywodzi się od ogierów oldenbursko-fryzyjskich i miejscowych, śląskich klaczy. Ich planowa hodowla rozpoczęła się pod konie 19. wieku w stadach w Libiążu i Koźlu. Jest jedną on z najcięższych europejskich ras typu gorącokrwistego. Konie śląskie są użytkowane w rolnictwie i transporcie. Układa się je także do jazdy wierzchem, a rasa odnosi duże sukcesy w powożeniu, czy jednej z najstarszych konkurencji jeździeckich.

Koń śląski znalazł się na liście zagrożonych zasobów genetycznych. Obecnie jego hodowlą zajmuje się Stado Ogierów Książ i prywatni hodowcy z południowej Polski. Poza koniem śląskim starego typu hoduje się także konia śląskiego w nowym typie, czyli konia wierzchowego z domieszką krwi angielskiej.

fot. FB/Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon