Chorzów rezygnuje z opłaty targowej. Chodzi m.in. o wsparcie lokalnego biznesu

Dochody spadają, a koszty poboru są wysokie - władze Chorzowa postanowiły więc zrezygnować z opłaty targowej. W ten sposób chcą także wesprzeć lokalny biznes i zwiększyć konkurencyjność mikro i małych przedsiębiorstw.

fot. pixabay.com
Targowisko

W porządku obrad sesji Rady Miasta Chorzów zaplanowanej na czwartek, 31 marca 2022 r., znalazł się projekt uchwały w sprawie zniesienia opłaty targowej obowiązującej na terenie miasta. Od sześciu lat taka opłata nie jest już obowiązkowa, a od tego roku zwolnieni są z niej rolnicy i ich domownicy, którzy prowadzą handel w piątki i soboty.

- Dochody budżetu miasta z tytułu poboru opłaty targowej nie są duże i od lat wpływy z tego tytułu spadają, natomiast koszty poboru są wysokie i występuje niska skuteczność egzekucji. Ponadto wprowadzone nowe zwolnienie podatkowe z opłaty targowej jeszcze bardziej obniży dochody miasta z tego tytułu i utrudniło by weryfikację osób, które są uprawnieni do tego zwolnienia – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Wsparcie dla lokalnego biznesu w Chorzowie

Nie chodzi jednak tylko o malejące dochody budżetu miasta. Urzędnicy z Chorzowa wskazują, że zniesienie opłaty targowej, to wsparcie dla lokalnego biznesu i zwiększenie konkurencyjności mikro i małych przedsiębiorstw.

- Przyczyni się do obniżenia kosztów działalności przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży na targowiskach, jarmarkach lub imprezach okolicznościowych, dla których jest to często jedyne miejsce pracy i możliwość uzyskania dochodów – tłumaczą urzędnicy.

W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy również, że za zniesieniem tej opłaty przemawia także sytuacja związana z epidemią COVID-19. Negatywne skutki rozprzestrzeniania się choroby odczuły m.in. podmioty zajmujące się handlem na targowiskach. Z kolei rosnące ceny produktów, na które składa się także opłata targowa, odczuwają mieszkańcy Chorzowa. Rezygnacja z opłaty ma być więc wspraciem także dla nich.

AKTUALIZACJA, 31.03.2022

Chorzowscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon