Chorzów przyjazny dla czystego powietrza. Miasto otrzymało Zielony Czek

Chorzów otrzymał Zielony Czek 2021 od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wyróżnienie przyznano w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza” i – jak podkreślają władze miasta – to docenienie 30 lat starań o poprawę jakości powietrza.

Chorzów Zielony Czek

W Chorzowie od 1992 roku nieprzerwanie działa system dopłat do likwidacji starych pieców węglowych i zastąpienia ich bardziej ekologicznym źródłami ciepła. Już dwa lata później miasto otrzymało wyróżnienie za stworzenie systemu wykorzystania indywidualnych inicjatyw mieszkańców służących ograniczeniu niskiej emisji.

- Wiele wysiłku wkładamy w to, aby powietrze w Chorzowie były lepsze. W przyszłym roku minie 30 lat odkąd w naszym mieście działa program likwidacji kopciuchów. Wtedy byliśmy pierwsi, byliśmy prekursorem tych działań. Teraz to już na szczęście norma również w innych miastach - wskazuje Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

W 2021 r. w Chorzowie zlikwidowano 417 „kopciuchów”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał teraz miastu Zielony Czek w kategorii "Gmina przyjazna dla czystego powietrza". To docenienie wielu proekologicznych przedsięwzięć na terenie Chorzowa. Jak wyliczają chorzowscy urzędnicy tylko w tym roku na dotacje do wymiany ogrzewania Urząd Miasta przeznaczył ponad 1,9 mln zł. Zawarto blisko 500 umów w tej sprawie i rozliczono już 417 z nich.

- To oznacza, że z mieszkań w chorzowskich budynkach wielorodzinnych zniknęło co najmniej 417 starych pieców. Co najmniej, bo za pomocą rządowego programu Czyste powietrze "kopciuchy" wymieniane są też w domach jednorodzinnych – podkreślają w chorzowskim magistracie.

W ramach tego programu w tym roku złożono z Chorzowa 27 wniosków, z czego 23 zostały pozytywnie rozpatrzone i właścicielom domów na wymianę starych pieców wypłacono w sumie ponad 150 tys. zł. W Urzędzie Miasta dodaję, że wiele proekologicznych inwestycji, które mają poprawić jakość powietrza, zrealizowano w Chorzowie także w ubiegłym roku, to m.in.:

  • termomodernizacja budynków mieszkalnych przy ul. Kluczborskiej 2 i ul. Piaskowej 9 w Chorzowie wraz z likwidacją „niskiej emisji” poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła, realizacja projektu przyczyniła się do redukcji CO2 oraz redukcji PM10
  • termomodernizacja budynku Przedszkola nr 25 przy ul. Kilińskiego 3 w Chorzowie polegającej na dociepleniu ścian, wymianie stolarki, wymianie c.o. co pozwoliło na redukcję emisji CO2.
  • wymieniana ogrzewania piecowego na centralne ogrzewanie gazowe etażowe w 16 lokalach mieszkalnych
  • docieplenie ścian zewnętrzne budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Armii Krajowej 71/, W. Stwosza 2, ul. Wrocławska 20, ul. Wrocławska 22, ul. Górnicza 15, ul. Armii Krajowej 101, Mazurska 2.
  • zmodernizowanie 736 punktów oświetleniowych, dzięki czemu ograniczono zużycie energii elektrycznej i zredukowano emisję CO2

To jednak ciągle za mało, bo w okresie zimowym normy pyłów zawieszonych w całej aglomeracji, w tym także w Chorzowie, wielokrotnie przekraczane są o kilkaset, a nawet kilka tysięcy procent. Tylko w ubiegłym tygodniu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa kilkakrotnie rozsyłało do mieszkańców regionu SMS-y z ostrzeżeniem o fatalnej jakości powietrza i apelem o rezygnację z aktywności na „świeżym powietrzu”.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon