Chorzów: Prognoza pogody na weekend 17 i 18 kwietnia 2021 r. Czy wróci wiosna?

Zima w tym roku nie daje o sobie zapomnieć. Choć w kalendarzu już dawno wiosna, to w Chorzowie było zaledwie kilka ciepłych i słonecznych dni. Jaki będzie najbliższy weekend 17 i 18 kwietnia? Wyjaśnia to IMGW w swojej prognozie pogody.

Deszcz parasol

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma dla nas umiarkowanie dobre informacje. Stopniowo będzie się ocieplać, przy czym najcieplej będzie na północy, najchłodniej, niestety dla mieszkańców Chorzowa - na południu. Dominować będzie pogoda pochmurna, ale na szczęście w kolejnych dniach wzrastać będzie szansa na przejaśnienia – szczególnie na północy. Do końca weekendu będzie jednak sporo opadów.

Jeszcze w piątek w rejonach podgórskich Karpat będą to opady śniegu, dość obfite, bo przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie nawet do 15 cm. Na pozostałym obszarze opady deszczu. W kolejnych dniach – szczególnie na północy będzie się przejaśniać, a opady będą głównie przelotne. Niewykluczone burze z chwilowym intensywnym opadem deszczu.

Prognoza pogody na sobotę (17 kwietnia 2021 r.)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska pozostanie pod wpływem niżu, którego ośrodek w nocy będzie się znajdował na pograniczu Ukrainy i Białorusi, a w dzień przemieści się nad Lubelszczyznę i Mazowsze. Nadal napływać będzie wilgotne i dość chłodne powietrze polarne morskie. Niewielkie zmiany ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

W dzień zachmurzenie na ogół duże, okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 4°C do 6°C. Wiatr słaby, zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu. Temperatura od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-wschodni.

 • Katowice 6°C
 • Częstochowa 7°C
 • Wrocław 7°C
 • Jelenia Góra 4°C
 • Legnica 7°C
 • Opole 8°C

Prognoza pogody na niedzielę (17 kwietnia 2021 r.)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie na skraju klina wyżu znad Morza Barentsa i północnej Skandynawii, w tej samej polarnej morskiej masie powietrza, na wschodzie nieco cieplejszej a na zachodzie chłodniejszej. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie na ogół duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 13°C. Wiatr przeważnie słaby, wschodni i północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu. Temperatura od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-wschodni.

 • Katowice 9°C
 • Częstochowa 10°C
 • Wrocław 11°C
 • Jelenia Góra 13°C
 • Legnica 11°C
 • Opole 10°C

Kwietniowe rekordy temperatur na Górnym Śląsku

Kwietniowe rekordy temperatur w naszym regionie przypomina na portalu pogodadlaslaska.pl Damian Dąbrowski, meteorolog ze Świętochłowic. W historii pomiarów na Górnym Śląsku nie zdarzyły się 30-stopniowe upały, ale niewiele brakowało.

- W 2012 roku, gdy ostatni dzień kwietnia przyniósł w Katowicach 29,5°C, a w Raciborzu 28,9°C. (…) Bardzo gorące dni w kwietniu zdarzały się również i w innych latach, np. w 2018 roku w Katowicach zanotowano prawie 28°C, co również było zapowiedzią gorącej a nawet upalnej majówki – wymienia Damian Dąbrowski.

Najzimniej było w 2002 r., gdy 7 kwietnia w Katowicach zanotowano nad ranem -8,2°C.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon